Şişli’de 10 Bin Ağaç Budanıyor!

165

Yeşile hasret İstanbul’da cadde ve sokaklarda bulunan sınırlı sayıdaki ağaçların bakım, budama çalışmaları gün geçtikçe önem kazanıyor. Yeşile sahip çıkan Şişli Belediyesi, yol ve cadde üzerinde bulunan yaklaşık 10 bin ağacın bakım ve budama çalışmalarına titizlikle devam ediyor. Bitkilerin yaprak dökümünden ilk tomurcuk verdiği zamana dek süren budama çalışmalarıyla ağaçların yaşamlarını sağlıklı şekilde devam ettirmesi sağlanıyor.

Şişli Ağaç Çalışmaları

“Tek dalın bile önemini biliyoruz…”

Ağaçların çiçeklenme miktarını ve kalitesini yükseltmeyi, daha sağlıklı gelişmesini, faydasız, kurumuş, hastalıklı dalların kesilerek düzgün taç yapısı kazandırmayı amaçladıklarını vurgulayan Şişli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Emine Alkanalka şunları söylüyor: “Şişli’nin çok eski yerleşim alanı olması sebebiyle bitki yetiştirme konusunda çeşitli sorunlarla karşılaşıyoruz. Cadde ve sokaklar güncel ağaç ve yeşillendirme ihtiyacını arzulanan seviyede karşılayamıyor. Bu açıdan tek dalın bile önemini bilen bir belediye olarak ölmüş ve dipten kesmek zorunda kaldığımız her ağacın yerine mutlaka uygun yeni türleri dikiyoruz.”

Budama çalışmaları yapılırken her türlü iş güvenliği sağlanıyor, emniyet tedbirleri alınıyor, işlek caddelerde trafik yoğunluğundan dolayı genellikle tatil günleri çalışılıyor. Gerektiğinde cadde ve yollar çevre halkı önceden uyarılarak geçici olarak kapatılıyor. Budamalardan kalan ağaç dalları aynı gün içinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından toplanıyor.