Şişli, 2016-2017 sezonunda futbol heyecanını çok daha güçlü hissediyor. Şişli Belediyesi’nin son dönemde amatör kulüplere yaptığı yardımlar kulüplerin gelişimini olumlu etkiliyor. Bu sezon amatör ve profesyonel liglerde mücadele eden spor kulüplerimizi derledik.

16. Türkiye futbol liglerinde 2016-2017 sezonu başlarken ilçemiz Şişli’yi profesyonel liglerde tek takım (Halide Edip Adıvarspor) temsil ediyor. Ancak İstanbul Süper Amatör Lig’deki temsilcilerimizin gösterdikleri performans, kırmızı-mavililerin yalnızlığının yakında bitebileceğine işaret ediyor. Türk futbolunun doğuş yerlerinden biri olan, nice futbol kulübüne, nice futbolcuya ev sahipliği yapan Şişli, 2016-2017 sezonunda da futbol heyecanını yakından hissediyor. İlçemizin en yeni kulüplerinden olan ancak son 3 yılda 2 kez 3. Lig’e çıkma başarısı gösteren Halide Edip Adıvarspor gösterdiği performans ile 2. Lig’e aday olduğunu gösterdi.

15. Belediyenin son dönemde amatör kulüplere yönelik yaptığı malzeme ve araç yardımları, Yusuf Tunaoğlu Stadı’nın yenilenmesi ve statta kulüplere oda verilmesi, Feriköy Stadı’nın yenilenmesi gibi gelişmeler ilçe kulüplerini olumlu etkilerken bu durum sportif başarıya da etki etti. Sponsor arayışları devam eden kulüplerin, destek aldıkları takdirde başarılarının artacağına kuşku yok.

14. Halide Edip Adıvarspor

Şişli’nin profesyonel liglerdeki tek temsilcisi olan Halide Edip Adıvarspor bir yıl aradan sonra 3. Lig’e döndü. Önceki deneyiminin aksine bu kez sezona çok iyi başlayan Şişli temsilcisi play off potasında ve hedefini 2. Lig olarak belirledi.

13. NişantaşıSpor

Uzun yıllar profesyonel liglerde mücadele eden Nişantaşıspor şu sıralar İstanbul Süper Amatör Lig’de mücadele ediyor. Bölgesel Amatör Lig’in kapısından dönen kırmızı-lacivertliler bu sezon mütevazı bir kadro ile başarı kovalıyor.

12. KuştepeSpor

İlçemizin köklü kulüplerinden olan Kuştepespor, tecrübeli teknik adam Kamuran Gazi yönetiminde İstanbul Süper Amatör Lig’de yer alıyor. Ateşli taraftarlarıyla tanınan Kuştepe temsilcisi grubunun en büyük favorilerinden.

11. MecidiyeköySpor

Tarihinde iki sezon 3. Lig tecrübesi bulunan Mecidiyeköyspor bu sezon İstanbul 1. Amatör Lig’de yer alıyor. İlçemizde kendi tesisine sahip birkaç kulüpten biri olan yeşil-sarılılar son dönemde genç oyuncu ağırlı kadrolarla mücadelesine devam etmekte.

10. TaksimSpor

Türk futbolunun köklü kulüplerinden Taksimspor son dönemde özellikle alt yapıdaki başarılı çalışmalarıyla adından söz ettirmekte. Bir dönemin ünlü futbolcularından Garo Hamamcıoğlu’nun başkanlığını yaptığı sarı-kırmızılılar Süper Amatör Lig’de yer alıyor.

9. FeriköySpor

‘Bu sezon o sezon’ sloganıyla yola çıkan Feriköyspor bu sezon hedefini Bölgesel Amatör Lig olarak belirledi. Takımın başına, Sultanbeyli Belediyespor ve Karagümrük’le 3. Lig’e çıkma başarısını gösteren Hüseyin Aydoğan’ı getiren kırmızı-beyazlılar bu yıl eski günlerde olduğu gibi her maçına büyük bir tribün desteği ile çıkıyor.

8. Mahmut Şevket Paşaspor

Okmeydanı bölgesinin sarı-siyahlı temsilcisi, 1. Amatör Lig’de üst üste ikinci sezonunu yaşayacak. Mahmut Şevket Paşaspor’un geçmiş dönemde Süper Amatör Lig tecrübesi de var.

7. Öz ŞişliSpor

İlçemizin 2. Amatör Lig’deki temsilcilerinden Öz Şişlispor geçen sezon bir süre zirve için mücadele ettiyse de tecrübesizliğinin kurbanı oldu sonuç alamadı.

6. Şişli AnadoluSpor

Şişli ilçesinde gençliğe en büyük yatırım yapan kulüplerden biri olan Anadoluspor A takım seviyesinde liglere katılmıyor ve sadece alt yapıda mücadele ediyor.

5. UlutepeSpor

İsmini, Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı aynı adlı köyden alan Ulutepespor ilçenin tüm gençlerine kapısını açmış durumda. Kırmızı-siyahlılar mütevazı bir kadro ile 1. Amatör Lig’de başarı kovalıyor.

4. Şişli YaylaSpor

Feriköy bölgesindeki Yayla Mahallesi’nin yeşil-beyazlı temsilcisi genellikle kendi bünyesinden yetiştirdiği gençlere şans vermesiyle biliniyor. Takım bu sezon teknik direktör olarak da eski futbolcusu Serkan Yurdagül’ü getirdi. Temsilcimiz bu sezon 1. Amatör Lig’de yer alacak.

3. İzzetPaşaSpor

Şişli’nin en merkezi mahallelerinden biri olan İzzetpaşa’nın kırmızı-yeşilli temsilcisi aynı zamanda amatör liglerin en talihsiz ekiplerinden. 1. Amatör Lig’de bir kez averajla bir kez de baraj maçıyla veda eden İzzetpaşaspor bu sezon 2. Amatör Lig’de mücadele edecek.

2. Mecidiyeköy TayfunSpor

2000’li yıllarda İstanbul futbolunun önemli ekiplerinden biri olan ve Süper Amatör Lig’de mücadele eden Tayfunspor son dönemde mütevazı kadrosuyla 2. Amatör Küme’de Türk sporuna hizmeti sürdürüyor.

1. Halil RıfatPaşaSpor

2000’lerin başında Şişli ilçesinin en önemli kulüplerinden biri olan Halil Rıfat Paşaspor o dönem defalarca 3. Lig terfi maçlarına katılmış, profesyonel ligin kapısından dönmüştü. Yıllardır Ünal Uzbay’ın çalıştırdığı ekip artık 2. Amatör’de.