Türkiye’nin ve bölgenin çağdaş sanat eserlerinin en iyi örneklerini sergileyen Contemporary Istanbul (Çağdaş Sanat Fuarı), sanatseverlerin karşısına çıkmak için geri sayıma başladı. Fuar, 19 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1050 eseriyle, Akbank sponsorluğunda kapılarını açmaya hazırlanıyor. Contemporary Istanbul’un en dikkat çeken bölümlerini bu yıl ilk defa sanatseverlerle buluşacak olan Collectors’ Stories ve CI Design oluşturuyor. Fuarda 11. yıla özel yeni bölümlerin yanı sıra farklı projeler de dikkat çekiyor.

sanatruzgarlarisisli

Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı olan Contemporary Istanbul, 3 – 6 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverlerle buluşacak.

60 Çağdaş Sanat Koleksiyonundan 120 Eser

Contemporary Istanbul bir ilke imza atarak, Collectors’ Stories bölümünde Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sanatseverlerle buluşturacak. Koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayacak sergi, Türkiye’de sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü tartışmaya açacak. Bu bağlamda hazırlanacak olan Collectors’ Stories kitabı ise CI Publications’ın ilk yayını olacak ve sergilenen eserlerin tüm dünyaya açılmasını sağlayacak.

sanatruzgarlarisislibel

Sergide koleksiyoner ve koleksiyonlar arasında; Leyla Alaton, Ahmet Aral, Ali Raif Dinçkök, Mehmet Armağan, Rezzan Benardete, Hanzade & Osman Boyner, Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu, Suzan Sabancı Dinçer, Oya & Bülent Eczacıbaşı, Cem Hakko, Arzu & Ömer Sabancı, Sevil Sabancı, Vuslat Sabancı, Murat Ülker, Şebnem & Mahmut Ünlü, Erdinç Varlıbaş, Ergin Varlıbaş, Selim Varol, Tony Ventura, Şirin & Neşet Yalçın, Arzuhan & Mehmet Ali Yalçındağ, Zafer Yıldırım ve Cem Yılmaz gibi isimler yer alıyor.

Cı Dialogues’ta 3 gün boyunca 50 isim

İstanbul'da Sanat Rüzgarları

Contemporary Istanbul kapsamında düzenlenen CI Dialogues, bu yıl üç gün boyunca 50’den fazla sanat profesyonelini, sanatçıyı ve koleksiyoneri çağdaş sanatın durumunun yanı sıra ekonomisinin ve piyasasının güncel niteliklerini değerlendirmek üzere bir araya getirecek. Program dahilinde çağdaş sanat hakkında çeşitli kavramsal çerçevelerin ele alınacağı yuvarlak masa konuşmaları gerçekleşecek. Programda öne çıkanlardan “Sanat Fuarlarının Gücü’’ panelinde bölgenin önde gelen üç fuarı; Art Dubai, Art Safari (Bucharest) ve Contemporary Istanbul yöneticileri İstanbul’ da ilk kez bir araya gelerek dünyadaki bölgesel fuarların geleceğini tartışacaklar. CI Dialogues buna ek olarak çağdaş sanat ve bağlamını eleştirel olarak yansıtan ve çağdaş sanat anlayışını, araştırmasını ve aracılığını yürüten fuarın özel bölümleri olan CI Design ve Plugin’i de kapsayacak.