Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, tıp merkezlerinde pek çok sağlık hizmeti sunuyor. Koruyucu hekimlikten tedavi edici hekimliğe, laboratuvar testlerinden cenaze işlerine kadar geniş bir yelpazede çalışma yürütüyor. Bu hizmetlerin en dikkat çekenlerinden biri de ücretsiz diş muayenesi ve tedavisi. Şişli Tıp Merkezi ve Kurtuluş’taki Ayazağa Tıp Merkezi’nde yer alan diş polikliniklerinde ücretsiz diş muayenesinin yanı sıra protez kaplama, diş temizliği, dolgu, çekim, panoromik röntgen çekimi yapılıyor.

muayene

Diş polikliniklerine başvuran hasta sayısının çok fazla olduğunu belirten Sağlık İşleri Müdürü Dr. Hayati Akaslan, “Polikliniklerimizin fiziki koşullarını iyileştirdik. Özel diş üniteleri yaptırdık. Şişli Tıp Merkezi ve Kurtuluş Ayazağa’daki tıp merkezimizde toplamda 4 diş doktorumuz çalışıyor. Vatandaşlarımız diş polikliniklerine gelip ücretsiz diş muayenesi oluyorlar. Ayrıca tıp merkezlerimizdeki röntgen cihazlarımız yenilendi. Bir tanesi seyyar olmak üzere toplamda dört röntgen cihazımız var” dedi.

Hayati Akaslan

Kışın başvuru sayısı artıyor

Kış aylarının gelmesiyle birlikte sağlık merkezlerine başvuran kişi sayısında ciddi artış olduğunu belirten Dr. Akaslan, “Müdürlük Hizmet Binası, Başkanlık Hizmet Binası, Şişli Tıp Merkezi ve Ayazağa Tıp Merkezi’ndeki polikliniklerimizdeki doktorlar, özellikle soğuk algınlığı, grip gibi kışın yaygın görülen hastalıklarla ilgili vatandaşlarımızı bilgilendiriyor, tavsiyelerde bulunuyorlar. Aynı zamanda doktorlarımız aşılarıyla gelen hastalarımıza ücretsiz aşı yapıyor” diyor.

Türkiye’deki tek merkez

dismuayenesi

Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Gönüllü Test Danışmanlık Merkezi de LGBTİ bireylerin sağlık konusunda özel ihtiyaçlarına yanıt vermek amacıyla ücretsiz danışmanlık ve test hizmeti veriyor. Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren merkezde Hepatit B, Hepatit C, HIV, sifiliz, bel soğukluğu (gonore), HPV ve smear testleri ve jinekolojik muayene yapılıyor.

Ücretsiz ve anonim test – danışmanlık hizmeti

Dr. Hayati Akaslan şu bilgileri veriyor: “Avrupa Birliği Fonu sayesinde açılan 49 merkezden biri olan Gönüllü Test Danışmanlık Merkezi, diğer 48’i kapandığı için faaliyet gösteren tek merkez. Sadece LGBTİ bireylere değil herkese ücretsiz hizmet sunuyor. İsim, adres gibi bilgiler almıyoruz. Gelenler takma isimle tamamen anonim başvuruyorlar. İstedikleri testi yaptırıyorlar ve iki günde sonuçlarını alıyorlar” dedi.

* Gönüllü Test Danışmanlık Merkezi’nde beş İngilizce, üç Fransızca, iki Arapça tercüman bulunuyor. Afrikalı göçmenler, Suriyeli mülteciler de bu hizmetlerden yararlanıyor. Merkez haftanın her günü test ve danışmanlık hizmeti veriyor. Salı günleri 19.00 – 21.00 saatleri arasında jinekolojik muayene, Cuma günleri 08.30 – 16.00 arasında psikolojik danışmanlık, Çarşamba günleri de 18.30 – 21.00 saatleri arasında HIV pozitif hastalara psikologlar tarafından akran danışmanlığı yapılıyor.

Diş Muayenesi Ücretsiz Şişli

Hangi hizmetler veriliyor?

– Birinci ve ikinci basamak poliklinik hizmetleri

– Sağlık raporları

– Esnaf muayenesi

– İşyeri denetimi ve şikayetlerin takip edilmesi

– Laboratuvar hizmeti

– Ambulans hizmeti

– Diyaliz hastalarını taşıma hizmeti

– Cenaze hizmeti (defin ruhsatı , nakil ve nakli kabir)

– Halk sağlığı ve koruyucu hekimlik bilgilendirme toplantıları ve gezici tarama çalışmaları

– Belediye personeline yönelik iş güvenliği hizmetleri

– Hizmet içi eğitim

– LGBTİ’lere yönelik
poliklinik hizmeti

– Sünnet etkinliği (2016 yılında 287 çocuk ücretsiz sünnet edildi)

– Akülü ve aküsüz tekerlekli sandalye dağıtımı