Her yıl ilkbaharda aniden belirir lüfer sürüleri. Çanakkale Boğazı’ndan girer, Marmara ve Boğaz’dan fırtına gibi geçip Karadeniz’e çıkarlar. Onların bu yolculuğuna anavaşa denir… Yazın sona erişiyle bu kez beslenmiş, semirmiş olarak güneye, Akdeniz’e akarlar: Buna da katavaşa denir…  Yaz aylarının sonlarına doğru Karadeniz sahili boyunca suda bir hareketlenme başlıyor. Yumurtalardan yakın zaman önce çıkmış balık sürüleri Boğaz’a doğru ilerliyor. Hemen peşlerindense avcı balık sürüleri geliyor. Bu avcı balıkların arasında 30- 40 balıktan oluşan ufak bir yavru lüfer balığı sürüsü göze çarpıyor.

lufer

Boylarının ufak olduğuna bakmayın, doğduğu andan itibaren avlanmaya başlamış, 10 santimetre boyundaki bu azgın balıklar daha şimdiden usta birer avcı. Sığ bölgelerde bir saniye durmadan yüzen yavru lüferler (çinekoplar) Karadeniz kıyısı boyunca ilerleyen avların peşinde! Göç eden her balık türü gibi amaçları aynı;  Beslenmek! Gerekli enerjiyi elde etmelerini sağlayacak avların peşindeler. Nereden gelip nereye gittiklerini tam olarak kimse bilmiyor. Ancak bu içgüdüsel yolculuğu yaklaşık olarak sekiz bin senedir yapıyorlar. Bu göç yolculuğunda tek avcı onlar değiller! Yavru balıkları takip eden yetişkin lüfer balıkları da kıyılar boyunca avlanarak geliyor.

Balıkçılar göz açtırmıyor

Lüfer Balığı Şişli

Sonbaharın gelişiyle, yeni bir çağrıya ayak uydurarak fırtına gibi ilerleyen milyonlarca lüfer Güney’e, Boğaz’ı geçip Marmara’ya akmaya başlıyor. Yaz boyunca bolca beslenmiş olmak Boğaz’ın sert akıntılarına karşı yüzebilmek için bir avantaj. Sürülerin bazıları Boğaz’ı hızla geçebilmek için fırtınaların gelişini bekleyecek… Amaçları fırtına dalgalarının karıştığı sularda Boğaz’dan geçen sürüleri avlamak. Bazı günler akıntıların yardımıyla geçiş kolaylaşırken bazı günler geçiş o kadar da kolay olmayabilir. Zira denize kilometrelerce uzunlukta ağ bırakan devasa balık tekneleri sezon boyunca göç eden balıklara göz açtırmıyor. Balığın kullanılan yüksek teknolojik cihazlardan kaçabilmesine imkân yok. Balıkçı filoları göç balığının önüne ağ sererek Boğaz’dan geçmesine engel oluyor. Her yıl ne kadar balık İstanbul Boğazı’ndan Marmara’ya geçiyor, ne kadarı avlanıyor ve daha da önemlisi ne kadarı yumurtlamak için geri dönebiliyor, bunu kimse bilmiyor…

luferbaligi