Boğaz’ın sembollerinden biri olan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarısı 22

Temmuz’da düzenleniyor. Yarışa Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de katılacak.

 

Bu yıl 30’uncusu düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 22 Temmuz’da gerçekleşecek. Samsung sponsorluğunda düzenlenen yarışmada dünyanın pek çok yerinden onlarca sporcu yarışacak; iki kıta kulaçlarla birleşecek… Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün de katılacağı yarışmanın parkuru belli oldu. 22 Temmuz sabahı Kanlıca’dan Kuruçeşme’ye doğru yaklaşık 6.5 kilometrelik parkurda kulaç atacak sporcuları zorlu ve keyifli bir deneyim bekliyor. Türkiye Olimpiyat Komitesi himayesinde yapılan yüzme şenliğinde, farklı yaş aralıklarında tam 12 kategoride yarış düzenleniyor. “Herkes için spor” temasıyla düzenlenen Samsung Boğaz içi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından 2016’nın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu olarak seçilmişti.

Şişlililer Aerobik Derslerinde Buluşuyor

 

Şişli Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü, vatandaşların yaz aylarında sağlıklarını korumaları, hareketsiz kalmamaları ve daha fit bir bedene sahip olmaları amacıyla aerobik kursu başlattı. Uzman eğitmenler tarafından verilen aerobik dersleri her Cumartesi 10.00 – 12.00 saatleri arasında Nişantaşı Sanat Parkı’nda gerçekleştiriliyor. 30 Haziran’da başlayan derslerin son tarihi 3 Eylül. Ücretsiz düzenlenen aerobik dersleri tüm Şişlililerin katılımına açık.

Yoga Tutkunları Nişantaşı’nda Buluştu

21 Haziran Uluslararası Yoga Günü, Şişli Belediyesi ve Hindistan Başkonsolosluğu işbirliğiyle Nişantaşı Sanat Parkı’nda kutlandı. Etkinlikte uzmanlar eşliğinde yoga ve nefes çalışmaları, Hint dans gösterileri, uluslararası yoga koreografisi, meditasyon ve yoga seminerleri yapıldı. Yoga tutkunlarının yoğun katılım gösterdiği etkinliğe Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Hindistan Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyga ve Hindistan İstanbul Başkonsolos vekili Purnojyoti Mukherjee katıldı.

 

Anavatanı Hindistan olan yoganın birlik ve bütünlük kökünden türemiş bir kelime olduğunu belirten Başkan İnönü, “Bilinci yükseltilmeyi  ve zihni sadeleştirmeyi hedefleyen yoga, yas ve fiziksel durum sınırlaması olmadan herkes tarafından yapılabilmesi ile de ilgi çekiyor; biz de böyle anlamlı bir günde, Şişlilileri yogayla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

Başkonsolos vekili Mukherjee de konuşmasında yoganın özünü anlattı: “Yoganın özünde uyum ve huzur vardır. Meditasyon insanın hem kendi içerisinde hem de etrafındaki dünyayla uyum içinde olması demektir.”

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından dört sene önce ilan edilen Uluslararası Yoga Günü, 190’dan fazla ülkede kutlanıyor.

 

 

Kırkpınar: Bir Güreşten Ötesi

 

  1. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali 9 – 15 Temmuz tarihleri arasında Edirne’de gerçekleştirilecek. Kırkpınar güreşleri, sıradan spor karşılaşmasının ötesinde derin bir kültüre sahip. UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesi’ne dahil ettiği güreşler 1361’den beri düzenlenmekte. Güreşçiler 13 ayrı boy yani yaş grubunda yarışıyor. Bunlar minik 1, minik 2, minik 3, teşvik, tozkoparan, deste küçük boy, deste orta boy, deste büyük boy, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orda, başaltı ve bas seklinde sıralanıyor. Bas, en önemli ve kazananın Kırkpınar’ın başpehlivanı olduğu boy. Peki, bu güres nasıl kazanılır?

 

Sırtüstü̈ getirmek: Rakibinin sırtını yere ilk değdiren kazanır.

Tartarak yenmek: Güreşçilerden biri rakibinin ayaklarını yerden keserek en az üç adım yürürse kazanır.

Açık düşürmek: Rakibini kıç üstü yere düşürmek ya da rakibin bizzat bu şekilde düşmesiyle güreş kazanılır.

Çivi yukarı: Rakip ayaklarından yakalanır, baş üstü dikilir, sırtı yere getirilir ve kazanılır.

Kispet yukarı: Kispetin tamamen çıkması veya boydan boya yırtılmasıyla galip belli olur.

 

Kırkpınar Sözlügü

­            Pehlivan: Yürekli, cesur, iri vücutlu ve doğru sözlü kimselere pehlivan denir. Kırkpınar’ı kazanacak pehlivan rakiplerini yenmeli, ayrıca ustaların ve hakemlerin de olurunu oybirliğiyle almak zorundadır. Başpehlivan seçilen pehlivan güreşlerin ödülü altın kemerin bir yıllığına sahibi olur; üç kere kazanan, kemeri ömür boyu kazanır.

Kırkpınar Ağası: Yörenin ekonomik durumu iyi, saygın ve dürüst isimleri ortaya konan koçu açık artırmayla almak için yarışır. Koça en yüksek meblağı ödeyen gelecek yılın Kırkpınar Ağası seçilir. Ağa, Kırkpınar güreşlerinin ev sahibi kabul edilir.

Cazgır: Güreşten iyi anlayan, sonuçları tahmin edebilen, güreşçilerin tarzlarını ve taktiklerini bilen ve dua okuma kabiliyetine sahip kişilerdir. Pehlivanları seyircilere takdim eder, güreşleri başlatırlar.

Peşrev: Pehlivanların güreşten önce maneviyatlarını yükseltmek ve izleyenlerdeki heyecanını artırmak için yaptıkları ısınma hareketlerini içeren gösteridir.

Yağlanma: Er meydanında güreşecek pehlivanlar, burada kurulan kazanlarda kendilerini ve birbirlerini en kaliteli zeytinyağıyla yağlar.

­            Kispet: Manda, dana, malak, keçi, sığın gibi hayvanların derisinden yapılan, bel kısmı dört parmak genişliğindeki kalın alt giysisi. Kasnak, hazne, arka, oyluk, paça, şiraze ve ayna bölümlerinden oluşur.