Şişli Belediyesi ve Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği işbirliğiyle düzenlenen Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı’na (KİHEP) katılan kadınlar 18 Nisan’da sertifika aldı.

KİHEP, kadınların güçlü bireyler olarak hem kişisel hem de toplumsal düzeyde kendi stratejilerini üretmeleri için gerekli donanımı sağlamak üzere tasarlandı. Bu eğitimler, kapsamlı içeriği ve izlediği feminist yöntem sayesinde kadınların yaşadığı bilinçlenmeyi ve insan hakları konusunda edindikleri bilgiyi eyleme ve örgütlenmeye dönüştürebilmesini sağlıyor. KİHEP, anayasal ve medeni haklar, kadının ekonomik hakları, toplumsal cinsiyet rollerine duyarlı çocuk eğitimi ve çocuk hakları, şiddete karşı stratejiler, kadın ve doğurganlık hakları, kadın ve siyaset gibi başlıkları içeriyor.

Program dahilinde Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nden yedi kadın, 16 haftalık eğitimi başarıyla tamamlayarak 18 Nisan’da Şişli Belediyesi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Yasemin Kotan ve Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı Koordinatörü Zelal Ayman’ın katıldığı törende Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği ve Şişli Belediyesi arasında işbirliğini sürekli kılmak adına da protokol imzalandı.

“Kendisi gelişen kadınlar ailelerini de olumlu etkiledi…”

Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Yasemin Kotan programla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “2000 yılında aldığım Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) Eğitici Eğitimi’nin ardından alanda yıllarca bu eğitimin uygulayıcısı oldum ve yüzlerce kadının hayatına dokundum. Alandaki gözlem ve deneyimlerim doğrultusunda söyleyebileceğim tek şey eğiten, geliştiren ve değiştiren bu program sonucunda kadınlara fırsat eşitliği verildiği takdirde üstesinden gelemeyecekleri hiçbir sorunun olmadığıdır. Toplam 16 haftalık eğitimin her oturumunu terapi seansları gibi değerlendiren kadınlarımızın kendi gelişimleriyle birlikte ailelerini de olumlu yönde etkiledikleri ve ilişkilerini güçlendirdikleri, kendilerine zaman ve fırsat yarattıklarında mutlu oldukları, kendi ayakları üzerinde durabilen, güçlenen, üreten, sorgulayan, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bireyler oldukları yapılan araştırmalarla da ortaya konulmuştur. KİHEP, toplumdaki duyarlı kişilerin sayısını her geçen gün artırmaya, geliştirmeye ve değiştirmeye bundan böyle Şişli’de de devam edecektir. İşbirliği protokolü dayanışmayı da artıracaktır.”