Şişli Belediyesi’nin Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı ile birlikte düzenlediği “Çocuk Anlatır Sen Dinle, İstismarı Önle”kampanyasının eğitimleri tamamlandı. Kampanya kapsamında Sağlık Müdürlüğü ve genel belediye personeline yönelik iki ayrı seminer gerçekleştirildi. Seminerlerde; çocukların bedensel söz hakkı, toplumda var olan çocuk algısı, cinsel istismarın tanımı ve farklı biçimleri, doğru bilinen yanlışlar, meslek uzmanlarının ve yetişkinlerin istismarla mücadeledeki sorumlulukları üzerine bilgi verildi.

Seminerlerin ardından Gençlik Spor Müdürlüğü’ne bağlı havuz ve spor salonu hocaları, toplum merkezi sorumluları, gündüz bakım evi çalışanları ve bilim evi eğitimcilerine yönelik dört farklı eğitim düzenlendi. Tam gün süren eğitimlerde Çocuklarla Çalışırken Hak Odaklı Yaklaşım, Cinsel İstismar Konusunda Yanlış Bilinenler, Cinsel İstismarla İlgili Toplumsal Algı, Cinsel İstismar Türleri, Cinsel İstismarı Fark Etmek ve Müdahale Etmek, Çocuklarla Yapılabilecek Koruyucu Çalışmalar ve Çocuklar için Onay Kavramı başlıklı oturumlara yer verildi. Eğitimlere katılanlar şu geri bildirimlerde bulundu:

“Bir çocuk istismara uğradığında nasıl davranmamız gerektiği, neler yapılabileceği ve bu problemi gidermek konusunda bizlere düşen sorumlulukları öğrenmemiz çok güzel bir deneyimdi.

“Farklı cinsiyet kimlikleriyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığımı fark ettim. Bu

konu hakkında daha doğru bir yaklaşıma sahip olabilmek adına bu eğitimlerin çok geliştirici olduğunu düşünüyorum.”

“Cinsel istismar konusunda dikkat etmediğim ayrıntıları öğrenme şansı buldum. Herkesin katılması gereken bir eğitim. Sosyal hayatta faydalı olabilmek için daha çok araştırma yapmamız gereken bir konu.”

“İstismarın sadece bedene yönelik temasla gerçekleşmeyeceği ve eksik bildiğim pek çok bilgiye ulaşma şansı buldum. Bu eğitimle cinsel istismarın daha geniş bir yelpazede incelenmesi gerektiğini gördüm. Bütün eğitim kurumlarında uygulanması gereken, zihin açıcı bir çalışmaydı.”

 

 

 

Çocuk İstismarı Nasıl Anlaşılır?

Dışa dönük bir çocuk içine kapanık olabilir.

Altını ıslatma, vajinal enfeksiyon, nedensiz ağrılar gibi belirtiler gösterebilir.

Depresyona girebilir.

Uyku bozuklukları, kabus görme, karanlıktan korkma belirtileri taşıyabilir.

Evden kaçma, kendine zarar verme ya da madde kullanımı gibi davranışlar gösterebilir.

Resim yaparken cinsel organ resmi çizmesinden ya da kullandığı renklerden bir ipucu bulunabilir.

Yaşının gerektirdiğinden fazla cinsel bilgiye sahip olabilir.

Okul başarısında ve ilgisinde azalma yaşanabilir.

Çocuk, ergenlik dönemindeki bedensel değişiklilerden sıkıntı duyabilir.

Ergenlerde karşı cinse karşı kayıtsızlık ya da aşırı cinsel davranışlar olabilir.

 

 

Başvuru Merkezleri:

Polis İmdat ALO 155

Sosyal Destek Hattı ALO 183

Jandarma Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği ALO 156

Çocuk İzlem Merkezleri (ÇİM) (0212) 404 15 00