Tiyatro oyuncusu Elif Bağcı yönetiminde Şişli Belediyesi çalışanları tarafından 2017’de kurulan Şişli Belediye Tiyatrosu ikinci oyunu Kadının Kurdu’nu sahneledi. Elif Bağcı ile oyuncular, Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nden Vildan Arpa ve Bilgi İşlem Müdürlüğü’nden Murat Daşdemir süreci Şişli Hayat okuyucularına anlattı.

Şişli Belediye Tiyatrosu’nun serüveni nasıl başladı?

ELİF BAĞCI: Yaklaşık bir buçuk yıl önce Şişli Belediyesi ile yollarımız kesişti. Çocuklara yönelik drama dersleri verdim ve onlarla oyun sahneledik. Sonra Şişli Belediyesi’nden tiyatro ekibi kurulmasına dair bir öneri geldi ve bu sayede yola çıktık.

 

Tiyatroda yer alan ekibi nasıl seçtiniz?

  1. B. : Hem mail hem de resmi yazı göndererek belediyede çalışan herkesi bu konuda bilgilendirdik. Ardından gelen talepler doğrultusunda da çalışanlarla birlikte tiyatro ekibimizi oluşturduk.

 

Şişli Belediyesi Tiyatrosu neler yapıyor?

  1. B. : İlginç Meslek Yarışması adında ilk oyunumuzu geçen yıl eylül ayında sahneledik. O, sahneye alışmak için yaptığımız bir oyundu. Şu anda Kadının Kurdu oyununu izleyiciye sunuyoruz, güzel tepkiler aldık. Kadın olarak hepimizin rahatsız olduğu şey kadına yönelik şiddettir herhalde; fiziksel, psikolojik ve sosyal anlamda… Bu oyunla bu soruna dokunmak istedik. Oyunumuzu Şişli’de ve Silivri’de sahneledik. Ataşehir, Sarıyer, Didim ve Bursa’da da izleyicilerle buluşmak için görüşmelerimiz devam ediyor. Üçüncü oyun için de hazırlıklara başladık. Kısa zaman içerisinde onu da sahnelemek istiyoruz.

 

Oyuncular Neler Diyor?

MURAT DAŞDEMİR: Tiyatroya dair hiçbir deneyimim yoktu ama merak duyan bir insandım. Belediyede de böyle bir fırsat bulunca dahil oldum. Oyunculuk eğitiminin yanı sıra Elif Hoca tiyatro tarihi hakkında da bizleri bilgilendiriyor. Günlerimiz yoğun bir tempoyla geçiyor. Çalışmalarımızı iş çıkışı yapıyoruz, geç saatlere kadar çalışıyoruz. Özveride bulunulması gereken zorlu ama çok keyifli bir süreç.

VİLDAN ARPA: Tam tiyatro eğitimi almayı düşündüğüm sırada müdürlüğümüze bir yazı geldi ve hemen seçmelere katıldım. Çok fazla emek isteyen bir iş. Son üç aydır tüm hayatımızı bu oyuna endeksledik. Doğru tercihlerle ve çok çalışarak iyi bir oyun çıkardık. Bunun devamlılığı önemli bundan sonrası için. Oyunculuğa ömür boyu süren bir serüven olarak bakmak lazım. Biz de ilk adımı attık.