Şişli Belediyesi elektrikli ve elektronik atıkların (e-atık) çevreye verdiği zararlara dikkat çekiyor. Belediye sokaklara atık ev aletleri için dış mekân konteynırı koyan ilk beş belediyeden biri oldu.

Evimizde kullandığımız pille ya da elektrikle çalışan aletler çöpe atılmamalı, ayrı toplanarak geri dönüşüm sürecine kazandırılmalı. Çünkü bu eşyalar, kullanım ömrü bittiğinde atık haline dönüşür. İçlerindeki nadir toprak elementleri ve diğer cevherler

nedeniyle ekonomik değere sahip oldukları kadar tehlikeli toksik maddeler de içerir. Bu yüzden e-atıklar doğaya ve insan sağlığına ciddi zarar verebilir. Örneğin;

– Sadece 10 gram kurşun 200 bin litre suyu kullanılamaz hale getiriyor.

– 1 milyon cep telefonunun geri dönüşüme gönderilmesiyle 24 kg altın, 250 kg gümüş, 9 bin kg’dan fazla bakır geri kazanılıyor.

Türkiye’de kişi başına düşen e-atık miktarının 6,5-7 kg civarında olduğu tahmin ediliyor ancak sadece yüzde 5’i geri dönüşüme kazandırılabiliyor. Elektrikli ve elektronik atıkların dönüşümü karbon ayak izinin azaltılmasına ve küresel ısınmanın önlemesine katkıda bulunuyor.

ŞİŞLİ GERİ DÖNÜŞÜMDE ÖNCÜ

Şişli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, e-atıkların çevreye verdiği zararları anlatmak için pek çok çalışma yürütüyor. Okullar, bilim evleri ve gündüz bakım evlerinde eğitim çalışmaları yapılıyor; festival ve etkinlikler gerçekleştiriliyor.

İlçedeki okullarda, belediye hizmet binalarında, sağlık ocaklarında, marketlerde ve AVM’lerde atık pil kutuları bulunduruyor. Şişli Belediyesi, Türkiye’de sokaklara atık ev aletleri için dış mekân konteynırı koyan ilk beş belediyeden biri. Belediye 2017 yılında ise ilçeye floresan ve enerji tasarruflu ampul toplama kutuları yerleştirmeye başladı.

Şişli Belediyesi 2009’dan beri elektrikli ve elektronik atıkları işleme ve geri kazanma kapasitesine sahip Exitcom firmasıyla işbirliği yapıyor. Atık piller, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) aracılığıyla geri dönüşüme kazandırılıyor. 2015 yılından beri de Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ile birlikte floresan lamba ve küçük ev aletleri toplanıyor. E-atıkların geri kazandırılması, kazanımın mümkün olmadığı durumlarda da güvenli şekilde ortamdan uzaklaştırılması oldukça önemli.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü 2017 yılında:

– 3 bin 200 kg küçük ev aleti, 2 bin 620 kg bilişim ve telekomünikasyon aracı, 215 soğutucu/buzdolabı ve büyük beyaz eşya, 1 tona yakın televizyon ve monitör, 20 kg floresan toplayarak geri dönüşüme kazandırdı. Bu çalışmalar sonucunda 7 tondan fazla e-atık toplandı; 51 bin 250 kg karbondioksit tasarrufu sağlandı.

 

– Şişli Belediyesi 2018 yılının ilk iki ayında 6 bin 770 kg elektrikli ve elektronik atık toplayarak şimdiden 2017 yılının e-atık toplama verilerine ulaştı.

NELER YAPABİLİRİZ?

Yaşanabilir bir kent için vatandaşların da geri dönüşüm çalışmalarına aktif destek vermesi gerekiyor. Şişlililer taşınamayacak boyuttaki e-atıklarını geri dönüşüme kazandırmak için 444 1 568 numaralı Çözüm Merkezi’ne başvurabilir. Belediye taşınamayacak boyuttaki elektrikli ve elektronik atıkları doğrudan ev ve işyerlerinden teslim alıyor.