Her dinden vatandaşın ahenk içinde yaşadığı Şişli’de nisan ayında üç semavi dinin kutsal günleri anılıyor. Musevilerin Hamursuz Bayramı, Hıristiyanların Paskalya Bayramı, Müslümanların Miraç ve Berat Kandili… Üç semavi dinin yetkili isimleriyle Şişli Hayat için nisan ayının kutsal günlerini konuştuk.

ESARETTEN KURTULUŞUN BAYRAMI: PESAH

RAV İSAK ALALUF / TÜRKİYE HAHAMBAŞILIĞI DİNİ KURUL ÜYESİ – NEVE ŞALOM SİNAGOGLARI DİNİ YETKİLİSİ

Hamursuz Bayramı, İsrailoğulları’nın Mısır esaretinden çıkması; topluluktan topluma geçişinin bayramıdır. İbrani takvimine göre 15 Nisan’da kutlanan bayram, bu sene 31 Mart-7 Nisan tarihleri arasında kutlanıyor. İsrail’de yedi, İsrail dışında sekiz gün kutlanır. Bayramın dört ismi bulunuyor: İlki atlama anlamına gelen Pesah; ikincisi her zaman bahar aylarında geldiği için Bahar Bayramı; üçüncüsü kölelikten kurtuluş anlamına geldiği için Kurtuluş Bayramı; dördüncü adı da Hamursuz Bayramı. Atalarımız Mısır’dan aceleyle çıktıkları için ekmeklerini mayalamadan pişirmiş. Bayram Hamursuz adını buradan alır. Nisan ayına girince evler mayalı yiyeceklerden

arındırılır. Evlerde buğday, arpa, yulaf, darı ve çavdarın mayalı hali ne bulunur ne de yenilir. Un ve su karıştırılarak hamursuz ekmekleri yapılır. Bayramın birinci gecesi evlerde seder yapılır. Seder dilimizde düzen anlamına gelir. Ortada bulunan seder tepsisindeki her ürün aslında bir simgedir. Kuzu kolu Pesah’taki kurbanı; yumurta her şeyin devamlı olduğunu anlatır. Haroset denilen üzümden yapılan bir tatlı da tuğlanın arasına koymak için harç olarak kullandıkları çamuru anımsatır. Üç tane hamursuz ekmek (matsa) bulunur. Yaşanılan acıları hatırlatan marul ve acı otlar; dökülen yaşları anımsatmak için de bir bardak tuzlu su ya da sirke vardır. Gecenin sonunda teşekkür duaları edilir. Bayramın yedinci günü Kızıldeniz’in yırtılma olayının anımsandığı gün olarak kutlanır. İsrailoğulları, Mısır’dan çıktıktan sonra Kızıldeniz kenarına gider. Mısırlılar peşlerinden gelip onları sıkıştırınca mucize olarak deniz yırtılarak İsrailoğulları karşıya geçer. Deniz Tanrı emriyle kapandıktan sonra hayatının kaybeden Mısırlılara saygı olarak dualardaki teşekkür bölümlerini biraz azaltırız.

 

Nisan ayı Miraç ve Berat Kandillerine, Hıristiyan vatandaşların Paskalya Bayramı’na ve Hamursuz Bayramı’na ev sahipliği yapıyor. Bu önemli günlerin ve bayramların hayırlara vesile olmasını temenni ediyor; edilen duaların dünya barışına, güzelliğe

ve iyiliğe katkı sunmasını diliyorum. Dileğim Yüce Tanrı’nın bizi bütün kötülüklerden koruması, özlediğimiz ve beklediğimiz güzel günlere bir an evvel sağlık ve birliktelikle erişmemiz.

DOLU DOLU YAŞAMIN İPUÇLARI: ÜÇ AYLAR

MUSTAFA BİLGİÇ / ŞİŞLİ MÜFTÜSÜ

 

Recep ve şaban ayları ve o aylarda yaşanan kandiller ramazanın habercisidir. Cehalet, kin, nefret, açgözlülük akla, bedene ve ruha yüktür. Allah bu yükten kurtarmak için bizleri üç ay boyunca ramazana hazırlar. Mart ayında Regaib Kandili’ni ihya ettik. Regaib iyi ve güzel şeylere rağbet etmek, talep etmek anlamına gelir. 13 Nisan’da Miraç Kandili var. Miraç, peygamber efendimizin Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya ve oradan da yüce makamlara yükselmesini ifade ediyor. Yükselmek, insanın ruhsal ve zihinsel yolculuğu anlamına da gelir. Bu yolculuk bize diyor ki : “Hayat sadece kazanmaktan, başarılı ve sahip olmaktan ibaret değil. Hayat dini, insani ve ahlaki değerlerden kopmadan sürekli gelişim içerisinde bulunduğun bir yolculuktur. Soru soran, icat çıkaran, öğrenen, anlam veren ve iman eden bir varlıksın. Onun için sürekli yolculuk içerisindesin; yerinde durma, ileri git. Ama sınırlarını bil, başkalarına zarar verme.” Ramazandaki son mübarek gece Berat Kandili. Bağışlanmak, temizlenmek anlamına gelir. “Artık son hazırlığın, ramazana hazırlan; arın, temizlen, beraat et” deniliyor. Üç aylar bakım ve onarım ayıdır.

Bu coğrafya, farklılıkların bir arada yaşandığı ve bunun da sanat haline geldiği istisnai topraklardır. Ayetler “farklılığı, çeşitliliği koru” der. Farklı inançların bayramları önemlidir, kutlamaya değerdir. Bu coğrafyanın tadı tek dil, tek din değil; farklı dil, din ve renk unsurlarının bir arada adalet içinde kardeşçe yaşamasıdır. Bayramlar da bu birlikteliğe vurgu yapmak için bir fırsat. Hangi din ve dünya görüşüne sahip olursak olalım herkesi sevelim, azına güvenelim, kimseye haksızlık etmeden yaşayalım. Sevgi, güven ve adalet kavramları insanlığımızı, ahlakımızı, birliğimizi ve bütünlüğümüzü bir arada tutan en güçlü unsurdur.

 

 

BAHARIN BAYRAMI: PASKALYA

BAŞRAHİP TATUL ANUŞYAN / SURP VARTANANTS ERMENİ KİLİSESİ VAİZİ

 

Paskalya, tüm insanlığın günahları için kanını akıtan İsa Mesih’in diriliş bayramı ve yeni bir hayatın müjdecisi olup doğanın her bahar uyanışını ruhsal anlamda da hissetmek demektir. Bu yüzden Paskalya, Hıristiyan bir kişinin hayatında bahar yani hayata yeni bir enerjiyle, ümitle başlaması anlamını taşır. Simge olarak yumurta kullanılır. Tavuk uygun koşullarda kuluçkaya yattığı zaman civciv çıkar. Yani olmadığını zannetmemize rağmen yumurtanın hayat potansiyeli taşıdığını görürüz. Bu da ölümün bir son olmadığını ve sonsuzluğa açılan bir kapı olduğunu gösteriyor. Sonsuz yaşamı simgeliyor. Fakat bunun için de verilmesi gereken bir mücadele var. İsa Mesih’in yaptığı da bu mücadelenin yolunu açmak; sonunda da galibiyet var. Bu galibiyetin rengini dekırmızı temsil ediyor. Onun için de yumurtalar kırmızıya boyanır. Avrupa’da çocukları sevindirmek ve renk katmak için başka renkler de kullanılıyor. Bunu reddetmiyoruz ama geleneksel olan kırmızı renktir. Paskalya’dan sonraki haftalara bazı renkler veriliyor. İlk pazar beyaz pazar olarak adlandırılıyor. İnsanın yeni sayfa açması anlamına gelir. Ondan sonraki yeşil pazar; doğanın uyanışını simgeler. Ardından gelen mavi renk gökyüzünü; altın rengi de aydınlığı temsil ediyor. Yumurtalar renklerini bunlardan almakta.

 

Paskalya’nın takvim hesabı aslında basit ama biraz karmaşık. Onun için 21 Mart’taki gece gündüz eşitliğinden sonraki dönemi bahara giriş olarak da algılayabiliriz. Paskalya dönemi 22 Mart ve 25 Nisan arasındaki 35 günlük dönemdir.