Sevgili Şişlili Komşularım,

Ülke olarak kritik bir dönemden geçiyoruz. Gerek ulusal gerekse uluslararası alanda gündemimizde yer alan konular, toplumsal psikolojimizi derinden sarsacak kadar güçlü etkilere sahip.

Öncelikle Afrin harekatına katılan askerlerimizin bir an önce görevlerini tamamlayıp sağlık içinde evlerine dönmelerini diliyorum. Bizim nihai hedefimiz Ulu Önderimiz Atatürk’ün de dediği gibi yurtta barış, dünyada barıştır.

Son dönemlerde, hepimizi derinden yaralayan, toplumsal vicdanımıza ve psikolojimize ağır hasar veren çocuk istismarı haberleriyle bir kez daha sarsıldık. En kıymetli hazinemiz olan çocuklarımıza bu kadar acımasızca zarar verilmesinin önüne geçebilmek, herkesin olduğu kadar merkezi ve yerel yöneticilerin asli görevidir. Biz de Şişli Belediyesi olarak çocuğa yönelik cinsel şiddetle mücadele ve çocukların bedensel hakları konusunda tam bir seferberlik ilan ettik. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği işbirliğiyle ilçemizdeki çocuklarımıza, velilerimize, personelimize eğitimler vereceğiz. Bu kampanyanın bütün yerel yönetimlere örnek olmasını diliyorum.

Son dönemlerde gündemimizi meşgul eden konulardan bir diğeriyse İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına devam edilen Dolmabahçe – Levazım Tüneli projesi kapsamında Maçka Demokrasi Parkı’ndaki ağaçların sökülmesiydi. Daha önce bu proje özelinde doğayı korumak amacıyla, daha önce de İBB nezdinde itirazda bulunmuştuk. Kentin ulaşım sorunu mutlaka modern yöntemlerle çözülmeli, ancak bu, hali hazırda zaten yetersiz olan yeşil alanların yok edilerek değil, daha akılcı ve doğayla dost projelerle gerçekleştirilmelidir. Gelinen noktada Şişli Belediyesi olarak projenin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Proje kapsamında sökülen ağaçların taşınması ve yeni yeşil alanlar kazandırılması konusunda vatandaşın sesi ve vicdanı olmaya devam edeceğiz.

Sevgili Komşularım,

Mart ayında Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Sosyal demokrat ve eşitlikçi bir yerel yönetim olarak kadınların sosyal, ekonomik, kültürel yaşamda daha fazla yer alması için bütün olanaklarımızı seferber ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki güçlü, medeni ve ileri demokrasiye sahip bir ülke olmanın yolu kadınların güçlenmesinden geçiyor. Bu amaçla Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzaladık. Bu yıl da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü birbirinden anlamlı etkinliklerle kutluyoruz.

27 Mart’ta da Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutlayacağız. Bütün tiyatro sanatçısı ve tiyatro emekçisi dostların gününü kutluyorum. Bütün Şişlili komşularımızı da bu kapsamda sahnelenen tiyatro oyunlarımıza davet ediyorum.

Her yıl 18 Mart’ta ülke olarak, hüzünle birlikte sonsuz gurur duygularını yaşadığımız bir destanın yıldönümünü de kutluyoruz. Tarihe “Çanakkale Geçilmez” yazdıran, canlarını hiçe sayarak emperyalist güçlere dur diyen hayatının baharındaki kahraman vatan evlatlarını saygı ve şükran duygularıyla bu yıl da anacağız.

Sevgili Şişlililer, Şişli Hayat gazetemizde bütün bu konuların detaylarını okuyacağınız gibi sadece ilçemizden değil, hayatın içinden haberleri de bulacaksınız. Sayfalarımızda sizler için hayata geçirdiğimiz etkinlikleri de takip edebilirsiniz.

 

Hepinize iyi bir ay diliyorum.