Yazı: Erol Yıldız – Şişli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü

Hayvanların çocukların ruhsal gelişimine olan pozitif etkisini hiç aklınıza getirmiş miydiniz? Evde hayvanın çocuğunuzla birlikte yaşamasının ve çocuğunuzun hayvanın bakımıyla ilgili bir takım sorumluklarda size yardımcı olmasının, çocuğun gelişimine katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlandı.

Hayvanlar, çocuğun sosyalleşmesinin ilk adımlarında ona büyük katkı sağlar. Çocuk, onunla konuşarak, oynayarak, onunla mamasını paylaşarak sosyalleşmeye bir adım atmış olur. Ayrıca evcil hayvanıyla tanıştığı ilk andan itibaren ona bir şeyler anlatmaya ve öğretmeye çalışan çocuk için bu, kendisinin de öğrendiği bir süreçtir. Hayvanı beslemesi, korumaya ve rahatını sağlamaya çalışması gibi ilişki kurmaya yönelik davranışlar, insan ilişkilerinde de temel olacaktır.

Hayvanların alerjiye neden olacakları yönündeki görüşler, hayvanlarla büyüyen çocuklardaki alerji riskinin daha düşük olduğunu gösteren çalışmalar sonucunda etkisini kaybetmeye başladı. Araştırmalar, çocukların bağışıklık sistemini daha da güçlendirdiğini ve daha az hastalanmalarını sağladığını da göstermiştir. Fakat yine de hayvan beslemeye karar verdiyseniz hayvanı düzenli olarak veterinere götürmeli ve aşılarını tamamlamalısınız.

Hayvanların, çocuklarınızı hiçbir karakter özelliği ayırt etmeden kabul ettiklerini ve koşulsuz sevgi sunduklarını bilelim. Sahiplenme kararını çocuğunuzun vakit geçirmesi için hevesle alınmış bir karar olarak görmeyelim. Hayvan sevgisiyle tanışan çocuklar hayvanlarla dost ve çevresine duyarlı insanlar olarak yetişirler. Diğer canlıları sevmek ve onlara saygı duymak, onları tanımakla başlar. Bu nedenle hayvanlara dokunmak istediklerinde çocukları engellememek, korkutmamak gerekir.

ÇOCUKLARA EĞİTİM

Şişli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü düzenlediği et- kinliklerde çocuklarla hayvanları bir araya getiriyor. Çocuklar gözetim altında hayvanları besleyerek güvenli iletişim kurmayı öğreniyor. Öğrencilerin hayvan hakları konusunda bilinçlenmesi hayvanların yaşadığı sorunların çözümündeki temel noktalardan biri.

ÇOCUKLARIMIZA NELER ÖĞRETİYORUZ:
» Bakamayacağınız hayvanı asla sahiplenmeyin. Hayvanlar aile bireylerinden biridir ve asla terk edilmemeli.
» Petshoplardan hayvan satın almayın; kimsesiz ve mağdur hayvanları sahiplenin.
» Duyarsız kalmayın ve sokak hayvanları için belediye veteriner hizmetlerinden mutlaka yardım isteyin.