İşimizde, evimizde, okulumuzda veya gittiğimiz her yerde inşaatla karşılaşıyoruz. Bu inşaatların yapılması şehrin planlanması belki güzel bir durum ancak çıkarmış oldukları gürültüler insanları fazlasıyla rahatsız ediyor. İnşaatların çalışma saatleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belirleniyor. Bu konuda belediye yetkili değil.

İNŞAAT ÇALIŞMA SAATLERİ

İnşaatlar hafta içi 07:00’da çalışmaya başlar ve akşam saat 19:00’a kadar devam edebilir. Yani toplamda 12 saat çalışma süreleri vardır. Belirtilen saatler dışında inşaatların çalışmaları yasak. Hafta sonuysa çalışma saatleri 10:00 ile 19:00 arasıdır ancak pazar günleri yasak olmamasına karşı tepkiler sebebiyle çoğu inşaat çalışmasını sürdürmüyor.

ŞİKÂYET EDİLEBİLECEK KURUMLAR

İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün verilerine göre şikâyetler nedeniyle hafta sonu çalışma saati 10.00’a alınmış ancak firmalar, komşuluk hukukunu bozmamak adına pazar günleri çalışmaktan kaçınıyor, sabahlarıysa çalışmaları 07.00 yerine 09.00’da başlatıyor. Mevzuatta hafta sonu ve resmi tatil günlerinde şantiye faaliyetlerine, konut bölgeleri ve yakın çevresinden gelen şikâyetlerin yoğunluğu dikkate alınarak İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile yasaklama getirilebileceği belirtiliyor. Yani vatandaşların bağlı bulundukları belediyeye şikâyet etme hakları bulunuyor. Belediyelerin çevre koruma birimlerinin ve kontrol müdürlerinin bölgeye gelip gürültüyü ölçme, yasalara aykırı bir durum varsa İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından yasaklama imkânı bulunuyor.