Bu yıl Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Türkiye, turnuvada şampiyon olan Ampute Milli Futbol Takımı ile tarihi başarıya imza attı. Şişli Belediyesi de ampute futbolunu ve engelli sporcuları destekliyor. Şişli Yeditepe Spor Kulübü’nde spor yapan Ömer Güleryüz ve bütün sporcuları tebrik ediyoruz. Tarihe isimlerini altın harflerle yazdıran koca yürekli kahramanların farklı yaşanmışlıklarla dolu hayat hikâyelerini Şişli Hayat için derledik.

Osman Çakmak

“Ampute Milli Takımı’nın daha çok engelli gence ulaşmasını istiyorum…”

Ampute Milli Takımı’na şampiyonluk golünü getirdi Osman Çakmak. Şırnak’ta vatani görevini yaparken mayına basması sonucu sol ayağını kaybedip gazi unvanını aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri Engelli Spor Kulübü’nde futbol hayatına devam eden Çakmak, Ampute Milli Takımı’nın kaptanlığını yapıyor. 10 yıldır futbol oynayan Çakmak arzusunu şöyle dile getiriyor: “Ampute Milli Takımı’nın kurumsallaşmasını ve daha çok engelli gence ulaşmasını istiyorum, bizlere her konuda destek olan Şişli Belediyesi’ne de teşekkür ediyorum.”

 

Kemal Güleç

“Avrupa şampiyonu olmak tarif edilemez bir duygu.”

Şırnak’ta askerliği sırasında geçirdiği kaza sonucu ayağına düşen bir taş bacağını kaybetmesine sebep oldu. Kemal Güleç yaşadığı süreci şöyle anlatıyor: “TSK’ya protez yaptırmak için gittim ve orada kaptanımız Osman Çolak ile karşılaştım. Beni futbola yönlendirdi ve hayatım değişti. Avrupa şampiyonu olmak tarif edilemez bir duygu. 2014’te Meksika’da Dünya Kupası 15 bin kişiye oynandı. Türkiye’de Avrupa Şampiyonası’nda 45 bin kişi bizi destekledi. Aynı zamanda rekor kırdık. Tarif edilemez bir duyguydu.”

 

Ömer Güleryüz

“En büyük hedefim ileride beden eğitimi öğretmeni olmak.”

Doğuştan sol ayağı kısa olan Ömer Güleryüz, Yeditepe Spor Kulübü’nde futbol oynamaya devam edip engelleri birer birer aşıyor: “Yedi yaşımdan beri futbol oynuyorum. İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde okuyorum. Hedefim ileride beden eğitimi öğretmeni olmak. Ailemin bana destekleri inanılmaz derecede fazla. Herkes, şampiyon olunca neler hissettin, diye soruyor. Tarif bile edemiyorum. Engellilere en büyük tavsiyem, biz yapıyorsak herkes yapabilir. Eve kapanmasınlar. Bize desteklerinden dolayı Şişli Belediyesi’ne teşekkür ederim.”

Ampute Futbolunun Kuralları

Oyun Kuralları

Takımlar, altı oyuncu ve bir kaleciden oluşur. Ampute futbolda ofsayt yoktur. Oyuncu değişikliğinde sayı kısıtlaması yoktur. Taç atışı ayakla kullanılır. Takımlardan biri kalecisiz kalırsa maç sonlandırılır.

Oyun Rakamları

Maçlar 25’er dakikalık iki devreyle oynanır. Her devrede birer dakikalık mola hakkı verilir. Devre arası süresi 10 dakikadır. Normalden küçük olan sahanın genişliği en az 30, en çok 50 metredir; uzunluksa 55 ve 70 metreyle sınırlandırılır.

 

Oyuncu Kriterleri

Futbolcular, karşılaşma sırasında protez kullanmaz. Ampute ayakla topa vurulamaz; vurulursa elle oynanmış gibi değerlendirilir. Koşarken ampute ayaklarını yere basarlarsa ikaz, ihtar ve ihraç alırlar. İki kanedyen oyuncuların ellerinin uzantısı olarak kabul edilir.

 

Kaleci Kriterleri

Kalecilerin bir kolun ampute olması gerekir. Ampute kolla topa dokunulursa penaltı, ihtar veya ihraç cezası alabilirler. Kalecilerin iki bacakları da sağlam olduğundan ceza alanlarının dışından serbest vuruş ve penaltı kullanamazlar.