Nefes Alınan Kent: Şişli

447

Yaşanılacak semt nasıl olmalı? Bu soruya verilen çeşitli cevaplar arasında en dikkat çekici olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait: “Bir insan bir kentte rahatça yaşamak istiyorsa tercih edeceği kent CHP’li belediyelerin yönettiği kenttir. Neden insanlar hafta sonu CHP’li belediyelerin olduğu yerlere gider?” Genel başkanının işaret ettiği kentlerin en başında gelen Şişli’de her hafta sonu capcanlı yaşanan farklı noktaları derledik.

5Nişantaşı

Adını semtte bulunan nişan taşlarından alan Nişantaşı, bugün modanın merkezi konumunda. Lüks mağazaları, zarif vitrinleri, dikkat çeken tasarımları, günün her anında canlı ve dinamik sokaklarıyla Nişantaşı, alışveriş denilince akla gelen ilk yer. Onlarca mağazaya ev sahipliği yapan semtte dünyaca ünlü markaların tasarımlarını bulmak mümkün. Yeme içme konusunda da öncü olan Nişantaşı sokaklarında, modaya yön veren isimlere rastlamak mümkün. Semt bu özelliği ile Türkiye’deki popüler kültürün üretim noktası âdeta.

4Teşvikiye

Sultan Abdülmecid’in teşvikiyle imara ve yerleşime açılan Teşvikiye için “sanatın yaşadığı yer” desek yanlış olmaz. Valikonağı Caddesi’nden Hüsrev Gerede Caddesi’ne kadar uzanan semt çok sayıda sanat galerisine ev sahipliği yapıyor. Kültür sanatın kalbi Teşvikiye, Türkiye ve dünyadan önemli sanatçıları ve eserlerini ağırlıyor. Her adım başı denk gelinen sanat galerilerinde resim, fotoğraf, heykel gibi sanatın farklı dallarını içeren sergileri ziyaret edebilirsiniz.

3Nişantaşı Sanat Parkı ve Maçka Demokrasi Parkı

Sadece Şişlililerin değil, tüm İstanbulluların nefes aldığı alanların başında Nişantaşı Sanat Parkı ve Maçka Demokrasi Parkı geliyor. Sporseverler, piknik yapanlar, köpeğini gezdirenler, ağaçların gölgesinde dinlenenler… 7’den 70’e herkesin gittiği bu iki park, insanların nefes alma ve sosyalleşme alanı konumunda. Türkiye’nin ilk sanat parkı olan heykelleriyle ünlü Nişantaşı Sanat Parkı’nda çeşitli kültür sanat etkinlikleri düzenleniyor. Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasındaki 138 bin 971 metrekarelik Maçka Demokrasi Parkı’nda da süs havuzu, spor aletleri, çocuklar için oyun alanları, lokanta ve kahvehane bulunuyor. Ayrıca Taksim – Taşkışla ile bağlantıyı sağlayan teleferik de mevcut.

2Ayazağa Mesire Alanı

Şişli Belediyesi’ne ait Ayazağa Yeşiltepe’deki mesire alanı Şişlililerin buluşma noktası. 30 dönümlük mesire alanı bahar ve yaz aylarında piknikçilerin gözde yerlerinden. 220 adet piknik masasının bulunduğu alanda bir kafeterya, kadın-erkek tuvaleti, iki çocuk oyun grubu, yürüyüş yolları, mescit ve kamelya yer alıyor. Üstelik tüm hizmetler ücretsiz. Alanda sadece piknik değil, hafta sonları nişan, kına gecesi, sünnet düğünü, özel yemekli ve kokteylli davetler de gerçekleşiyor.

1Bomontiada

İsviçreli Bomonti kardeşler tarafından 1890’da kurulan Bomonti Bira Fabrikası, Türkiye’nin modern bira üretim tekniğiyle imalata başlamış olan ilk bira üretim tesisi. Aradan geçen 127 yıl sonunda tarihi bira fabrikası, İstanbul’un alternatif eğlence mekânı oldu. Çok sayıda kafe ve restoranın bu- lunduğu mekân konserler, açık hava sinemaları gibi pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.