Şişli Belediyesi LGBTİ’ler için sağlıktan eğitime kadar birçok alanda çalışmalar yapıyor.

Dünya farklılıklara kapısını açarken Türkiye’de LGBTİ bireyler hâlâ toplum tarafından ötekileştiriliyor ve şiddete uğruyor. LGBTİ bireyler çoğu zaman zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. LGBTİ dostu olmasıyla tanınan Şişli Belediyesi ise yaşamını sürdürmeye çalışan LGBTİ’lerin kamusal alanda yer almaları için politikalar geliştirmeye devam ediyor. Saygı, çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkeleri çerçevesinde LGBTİ’lerin haklarını güvence altına almaya yönelik örnek adımlar atan Şişli Belediyesi’nin, LGBTİ’ler için sağlıktan eğitime kadar yaptığı çalışmalar şunlar:

– LGBTİ dostu sağlık hizmeti veriliyor. Bu hizmet kapsamında sağlık testi, danışmanlık, jinekolojik muayene, psikolojik destek sunuluyor.

– Belediyenin çeşitli sağlık birimlerinde bir yılda 218 LGBTİ birey muayene edildi, 30 HPV testi, 120 smear testi uygulandı. Sağlık Müdürlüğü personeline üç yıl içinde cinsiyet kimliği ve LGBTİ hakları konularında eğitimler verildi.

– Belediye personeli için cinsel yönelim, cinsiyet kimlik, ayrımcılık ve LGBTİ hakları konularında dört eğitim toplantısı düzenlendi.

– Yönetmen Can Candaş’ın Benim Çocuğum adlı belgesel filminin gösterimi yapıldı. Filmde, çocuklarının eşcinsel ve trans olduğunu öğrenen ailelerin tepkileri, deneyimleri ve çocuklarıyla dayanışmaları anlatılıyor. 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü’ne özel olarak Zabıta Müdürlüğü personeline filmin özel gösterimi yapıldı. Şişli halkı için de filmin gösteriminin ardından LGBTİ Aileleri İstanbul Grubu söyleşisi gerçekleştirildi.

– Şişli Belediyesi, Hollanda öncülüğünde başlatılan Gökkuşağı Şehirler Ağı’na (Rainbow Cities Network) üye oldu.

– Şişli Belediye Başkanı Danışmanı Boysan Yakar’ın trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Şişli’de oturduğu ev belediyenin katkıları ile Boysan’ın Evi olarak hizmete açıldı. Boysan’ın annesi Sema Yakar’ın kurduğu LADEG (LGBTİ Aile ve Yakınları Destek Grubu) adına hizmete açılan evde seminerler düzenleniyor, film gösterimleri yapılıyor, işaret dili eğitimleri veriliyor, aile buluşmaları gerçekleştiriliyor. Toplantı ve seminerler tüm Şişlililere ve LGBTİ ailelerine açık.

Onur Yürüyüşünün Tarihi

26 Haziran 1969’da Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrindeki Stone Wall isimli bar, LGBTİ’lerin baskı ve şiddete dayanamayarak ayaklandığı yer oldu. Eylemler, Sylvia Rivera isimli trans kadının polislere taş atmasıyla başladı. Barın bulunduğu sokak, şehrin dört bir yanından gelen LGBTİ’lerle doldu. LGBTİ’lere yapılan “onursuz, ahlâksız” hakaretlerine karşı “onursuz değiliz, bizim ahlakımız bacak aramızda değil” denilerek ilk defa “pride” yani “onur yürüyüşü” düzenlendi. LGBTİ mücadelesinin dönüm noktası olan gün, dünyanın pek çok yerinde kutlanıyor. Türkiye’de ilk defa 1993 yılında gerçekleştirilmek istenen Cinsel Özgürlük Etkinlikleri valiliklerce yasaklandı. Yasağın hemen ardından LGBTİ örgütü Lambdaistanbul’un kurulmasıyla 1993’ten beri yürüyüş düzenleniyor. Onur, sadece eşcinsel ya da trans olmaktan duyulan gurur anlamında değil, gizlenen, baskılanan, kalıplara sokulmaya çalışılan var oluşun sahiplenilmesi olarak nitelendiriliyor.

Onur Yürüyüşü Ne Zaman?

 

Onur yürüyüşü bu yıl “örgütleniyoruz” temasıyla 26 Haziran’da gerçekleşecek. 19 – 25 Haziran Onur Haftası’nda  LGBTİ mücadelelerinin anlatıldığı ve deneyimlerin paylaşıldığı çeşitli etkinlikler düzenlenecek.