Yazı: Seray Yalçın / Fotoğraf: Yusuf Aslan

Kırmızı – siyah renkleriyle yıllara meydan okuyan Şişli Spor Kulü­bü, bünyesindeki 450 sporcuyla basketbol, satranç ve voleybol­da başarılara imza atıyor. Şişli’nin kültürel çeşitliliğine zenginlik katan Ermeni vatandaşların kurduğu, mazisi cumhuriyetin ilk yıllarına uzanan Şişli Spor Kulübü’nün başkanı Alen Tekbıçak ile kulübün tarihi­ni, başarılarını ve sorunlarını konuştuk.

Şişli Spor Kulübü’nün tarihini an­latır mısınız?

Şişli Spor Kulübü 1926 yılında Nor Şişli adıyla kuruluyor. O yıllarda boks, halter gibi dallarda faaliyet gös­teriyor. İlerleyen süreçte Nor Şişli ka­panıyor ve üç sporsever arkadaş bir araya gelerek 1946 yılında Şişli Spor Kulübü ismini tecil ettirip spor faa­liyetine başlıyor. Kulübümüz 90 yılı geride bıraktı.

 

Bugün hangi dallarda faaliyet gösteriyorsunuz?

Basketbol, voleybol, satranç ve futsal. Basketbol ve voleybolda A takımından spor okullarına kadar her kategoride çalışmalarımız var. Satrançta çocuklar ve büyükler ligi olarak iki kategorimiz var. Futsalı bu yıl kurduk. Masa tenisi için çalışıyoruz. Kulübümüzden Erme­ni vatandaşlarımız dışındaki kişiler de yararlanabiliyor.

 

Sporcularınız hangi dallarda daha başarılı?

Son üç yılda altyapı takımlarımıza kattı­ğımız sporcu sayısı yüzde 150’yi buldu. 450 sporcumuz var; 200 tanesi lisans­lı. Mini kız voleybol takımı, Türkiye 1. Ligi’nde başarılı sonuçlar aldı. Ancak yönetimim döneminde A takımındaki üst liglerde oynamaktansa sporcu ye­tiştirmek hedefiyle hareket etme kararı aldık, takımları yeniden yapılandırdık. Spor okullarındaki katılımcı sayımız geçen yıl 15’ti, bu yıl 55’e yükseldi.

Gelir kaynaklarınız neler?

Sporculardan aldığımız aidat dışında gelirimiz yok. Yıl içinde bazı reklam­lar, sponsorlar bulabiliyoruz. Büyük­lerimizi çağırdığımız sevgi yemekleri düzenliyoruz. Orada bilet satışlarıyla bütçemizi dengelemeye çalışıyoruz.

 

Yaşadığınız sıkıntılardan bahse­der misiniz?

Tesis sorunumuz var. Spor salonu­muz çok küçük. Yakın ilçelerde sa­lon kiralamak zorunda kalıyoruz, maddi sıkıntılar çekiyoruz. Kulüp binamız Beyoğlu’nda fakat kulübü­müzün yaklaşık 450 sporcusu ve yönetimde bulunan 18 arkadaşımı­zın yüzde 97’si Şişli’de yaşıyor. Şişli Belediyesi bize araç konusunda yar­dımcı oluyor fakat biz kendimiz, dı­şarıdan servis tutmak durumunda da kalabiliyoruz.

 

Şişli Spor Kulübü’nün 450 sporcusu var. Bunlardan 200’ü lisanslı. Mini Kız Voleybol Takımı, Türkiye 1. Ligi’nde başarılı sonuçlar alıyor.