Şişli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı çocuk gündüz bakım evleri, yeni döneminde çocukların sosyal, duygusal, bilişsel, psikomotor ve dil gelişimi ile özbakım becerilerini destekleyen farklı eğitim modellerinden yararlanmaya başladı. Şişli Belediyesi Çocuk Gündüz Bakım Evleri; Proje Tabanlı Öğrenme (tasarı geliştirme, hayal etme, planlama kurgulama, sorgulama, problem çözme, karar verme), GEMS (fen-matematik) ve Scamper (farklı düşünme-beyin jimnastiği) gibi birbiriyle eğitimsel açıdan rahatlıkla kaynaşabilen yöntemleri birleştirerek çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimine yardımcı olmayı hedefliyor. Uygulanan bu yeni modelle, Millî Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği amaç ve kazanımları kapsayan eğitimin yanı sıra, gelişen eğitim dünyası da takip ediliyor. Şişli Belediyesi’ne bağlı kreşlerde öğrenciler paylaşımcı, kendini ifade edebilen, sorumluluk sahibi, kendi haklarını korurken başkalarının haklarına saygı gösteren, doğayı koruyan bireyler olması için eğitiliyor.

Kresler

355 çocuk eğitim görüyor

Kreşlerde 3 ila 6 yaş arası 355 çocuk eğitim görüyor. Her yaş grubunda bir öğretmen ve yardımcı personel bulunuyor. Öğretmen kadrosu çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarından oluşuyor. Öğrencilerin bilişsel ve sosyal, duygusal alan gelişim takibi de klinik psikologlar tarafından yapılıyor.

Veli el kitabı ve veli iletişim defteri projesi

Okul aile işbirliğinin artması, bilgi alışverişinin kolaylaşması, velilerin öğrenci gelişimi hakkındaki bilgileri en kısa zamanda öğrenmesini amaçlayan yeni eğitim modeli yanında, kreşlerdeki çocukların günlük programı ve kreşlerin işleyişi hakkında bilinmesi gerekenlerin yer aldığı Veli El Kitabı ve Veli İletişim Defteri hazırlandı. Veli El Kitabı’nda velilerin, birçok bilgiye rahatlıkla ulaşıp çocukların yarınlara sağlıklı bir şekilde hazırlanmasında etkin rol oynaması amaçlanıyor.

Kres Istanbul

Her aya bir etkinlik

Eğitimi eğlenceye dönüştüren Şişli Belediyesi kreşlerinde her ay bir etkinlik programı hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay, kreşlerde yöresel lezzetler tanıtıldı ve yöresel kıyafetlerle defile yapıldı. Barış Manço’nun efsaneleşen programı canlandırıldı ve şarkıları söylendi. Çocuklar afişler hazırladı, dramalar oynadı. “Geçmişten günümüze kitle iletişim araçları” temasıyla postaneye gezi düzenlendi. Ayrıca kreşlerde iki ay süreyle AÇEV tarafından her perşembe günü kitap okuma etkinliği düzenleniyor.