Fotoğraf: Yusuf Aslan

Nijeryalı Faidlat Osariemen Egbon’un Afrikalılar için Kurtuluş’ta açtığı kuaför dükkanının müşterilerinin yarısından fazlası Türk.

Kurtuluş Afrika

Kurtuluş, kültürel açıdan zengin bir semt. Bu durumu, Kurtuluş Caddesi’nde boyunca yürüdüğünüzde daha iyi anlıyorsunuz. Farklı kültürlerin esintilerini hissedebileceğiniz semtte birbirinden ilginç mekânlar var. Onlardan biri de 42 yaşındaki Nijeryalı girişimci Faidlat Osariemen Egbon’un açtığı kuaför. Ancak bildiğimiz kuaförlerden değil burası. İçeriye girer girmez farkı görüyorsunuz zaten. Etrafta rengârenk rastalar ve örgü saçlar, kuaför koltuğuna oturmuş genç kızların başında büyük incelikle saç ören Afrikalılar… Faidlat şöyle diyor: “Burada boya yok, kimyasal hiçbir şey yok. Sadece örgü, rasta, burgu var.”

“Türkler kuyruk oldu”

Nijeryalı girişimci Faidlat, yaklaşık 20 yıl önce göçmüş İstanbul’a. Kabilesinden bir yakınının Türkiye’ye gelmesi ve yaşam koşullarının Nijerya’dan daha iyi olduğunu söylemesiyle Türkiye’ye yerleşmeye karar vermiş. Bavulunu toplamış ve tek başına çıkmış yola. İlk durağı Adana, ardından Şişli olmuş. Bir süre evlere Afrika saç örgüsü yapmaya gitmiş, sonra “kendime bir yer açmalıyım” diyerek biriktirdiği parayla Kurtuluş Sondurak’taki kuaför dükkanını açmış. Kısa sürede müşterileri epey artmış, sadece Kurtuluş’ta değil, Türkiye’nin her yerinde tanınmaya başlamış. Günde en az beş müşterisi olduğunu belirten Faidlat şunları söylüyor: “Saçlarını yaptıklarımızın neredeyse tamamı kadın. En çok Ankara’dan ve Adapazarı’ndan geliyorlar. Doğu Anadolu’dan da gelen var. Afrikalıların Türkiye’de kuaför bulamaması, kendine özgü saç yaptıramamasını düşünerek açtım burayı fakat Türkler kuyruk oldu. İran’dan da Afrika’dan da müşterimiz var ama Türk müşteriler daha fazla. Müzisyenler, futbolcular geliyor. Saçı işlemek yedi saat sürüyor ve fiyatı 500 liradan başlıyor.” Kuaför dükkanında sadece örgü, rasta ve burgu yapılıyor. Özellikle Afrikalılar için açılmış olmasına rağmen Türk müşteriler de çok fazla ilgi gösteriyor.