Atık Yağını Getir, Hediyeni Götür kampanyasıyla Şişli Belediyesi 2017 yılından bu

yana 630 bin litre atık yağ topladı; 630 milyar litre suyun temiz kalmasını sağladı.

 

Türkiye’de her yıl 1,5 milyon ton bitkisel yağ üretiliyor ve bunun sonucunda yaklaşık 300 bin ton bitkisel atık yağ birikiyor. Suya veya toprağa dökülen atık yağlar:

» Sudaki oksijen seviyesini düşürüyor.

» Su canlılarının ölmesine neden oluyor.

» Toprağı verimsizleştiriyor.

» Kanalizasyon sistemlerinin tıkanmasına neden oluyor.

 

Bir litre bitkisel atık yağ bir milyon litre içme suyunu kirletiyor. Sürdürülebilir bir dünya için geridönüşümü savunan Şişli Belediyesi atık yağları toplayarak bitkisel, çevreci bir yakıt olan biodizel üretilmesini sağlıyor. Açık alan yağ toplama istasyonlarının sayısını artırmayı hedefleyen Şişli Belediyesi, 2017 yılından bu yana 630 bin litre atık yağ topladı.

 

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Fındıklı Rotaract Kulübü, Deha Biodizel ve Şişli Belediyesi Yağını Lavaboya Dökme, Geleceğini Koru başlıklı bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte 200 litre atık yağ toplandı; Feriköy Semt Pazarı’nın bulunduğu Gökkuşağı Sokağı’na açık alan atık yağ toplama ünitesi yerleştirdi.

 

ATIK YAĞINI GETİR, HEDİYENİ GÖTÜR

Belediye geridönüşüm çalışmalarını Şişlililerle birlikte sürdürüyor. Şişlililer topladıkları atık yağ miktarı altı litreye ulaştığında 444 1 568 numaralı Çözüm Merkezi’ne başvuruyor; belediye atık yağları ev ve iş yerlerinden teslim alıyor. Kampanyada atık yağ getiren kişilere doğaya duyarlı mutfak temizlik ürünleri hediye ediliyor.

 

ATIK YAĞ TOPLAMA BiDONLARI HER YERDE

Okul, cami, muhtarlık, sağlık merkezleri ve toplum merkezleri gibi kamusal alanlara atık yağ toplama bidonları yerleştiriliyor. Şişli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü restoran, otel ve yurtlarda atık yağların su, toprak gibi alıcı ortamlara doğrudan verilmesini veya kanalizasyona boşaltılmasını önlemek için denetimler yapıyor.

 

 

Satın Alma Sahiplen

 

Yazı: Erol Yıldız / Şişli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü

 

Sisli Belediyesi, sokağa terk edilen ve sokaklardaki yasam koşullarına kolayca uyum sağlayamayan hayvanları koruma altına alıyor, bakımını üstleniyor ve hayvanları mutlu olabilecekleri yuvalarına kavuşturuyor.

 

Bir evcil hayvan dükkânından satın aldığınız her hayvan canlıların nesne gibi üretildiği, satıldığı ve haklarının hiçe sayıldığı bu endüstriyi besler ve o sektörün büyümesine yol açar. Bu yüzden bir hayvanı satın almak yerine sahiplenerek bu endüstrinin büyümesine dur diyebilirsiniz. Sahiplenilmiş hayvanlar nerdeyse her zaman zorlu Sartlar altında yaşamını sürdürmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle sizin ve ona sunduğunuz yeni yasamın kıymetini çok iyi bilirler. Sosyal medya aracılığıyla merkezimizde yuva bekleyen sokak hayvanlarını sahiplendirme çalışmaları sürdürülmekte. Kaybolan, sahipleri tarafından aranan veya bulunan hayvanların ilanlarını paylaşıyoruz. Siz de Şişli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak minik dostlarımızdan birisini sahiplenebilirsiniz.

 

 

Ekolojik Hakkımız Var!

 

Yapılaşma, kesilen ağaçlar, kötü muameleye maruz kalan hayvanlar, havayı kirleten projeler… Çevre sorunları ve suçları giderek artıyor.  Peki, bu sorunlar karsısında kullanabileceğimiz haklar neler? Vatandaşların doğa hakkı konusundaki sorunlarının çözümü için yol gösteren Ekolojik Haklar Merkezi kuruldu. Yurttaşların çevre bilincinin gelişmesi için farkındalık yaratmayı hedefleyen merkez başvuru, bilgi edinme ve katılım hakları konusunda yol gösteriyor. Amaç, vatandaşların kentsel karar alma süreçlerine katılımını sağlamak. Ekolojik Haklar Merkezi’nin internet sitesi üzerinden sorularınızı mesaj olarak yollayabilir ya da mevcut soruların yanıtlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için www.ekolojikhaklar.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gülümseten Geri Dönüşüm Kumbaraları

ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı) ve Şişli Belediyesi, ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi bilincini artırmak için eğlenceli bir işbirliği yaptı. Nişantaşı’nda 24 farklı noktada bulunan geridönüşüm kumbaralarına Serkan Altuniğne imzalı karikatürler giydirildi. Uygulamanın amacı geridönüşüm kumbaralarına daha fazla dikkat çekmek ve ambalaj atıklarının ayrıca toplanmasını sağlamak. “Atıklar dönüşür, Şişli güzelleşir” mesajı taşıyan geridönüşüm temalı karikatürlü kumbaralar düşündürürken güldürüyor.