Şişli’nin tam ortasında yapılacak olan projenin bitmesiyle birlikte İstanbul’un silueti ciddi bir zarar görecek. Ayrıca sadece Şişli’yi değil tüm İstanbul’u etkileyecek büyük bir trafik yoğunluğu ve altyapı sorunu oluşturacağı tahmin ediliyor.

Şişli Endüstri Meslek Lisesi Arazisi

İstanbul’un en eski meslek okulu Şişli Endüstri Meslek Lisesi ve Şişli Belediyesi binasının, üçte birinin içinde bulunduğu arazi, ranta kurban gidiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Şişli Belediyesi’ni devre dışı bırakarak, en yükseği 37 katlı 4 gökdelene imar izni verdi. Şişli Belediyesi, Mimarlar ve Şehir Plancıları Odaları, Endüstri Meslek Lisesi öğrenci ve velilerinin direnişine rağmen proje hayata geçirildi. Şişli, Kaptanpaşa Mahallesi’ndeki toplam 65 dönümlük alana, Taş Yapı firması tarafından, 531 bin 306 metrekarelik inşaat yapımına başlandı. Şişli Belediyesi yetkilileri ve uzmanlar, projenin kamu yararına aykırı olduğunu, yapılaşmayı yoğunlaştıracağını ve İstanbul trafiğini olumsuz etkileyeceğini söyleyerek projeye itiraz ediyor.

sisliendustri

Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu alan, azınlık vakıflarına ait malların iadesine ilişkin kararnameyle Bulgar Ortodoks Eksarhlığı Vakfı’na geri verilmiş, Eksarhlık da yüzde 50 kat karşılığı Taş Yapı ile anlaşmıştı. Projenin hayata geçirilmesi için ilk kazmanın vurulmasıyla birlikte Şişli gibi yeşili az bir ilçede, 200’e yakın yetişmiş ağaç da yerinden söküldü. Bakanlık tarafından sunulan projede yeşil alan olarak gözüken yerler ise hafriyat alanına dönüştürüldü. Belediye bunu ve iksa ruhsatına esas bir projenin tarafına sunulmadığı gerekçesiyle, 24 Kasım 2016 tarihinde inşaatı durdurdu. Ancak 25 Kasım tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yazıda, imara ilişkin her türlü işlem yetkisinin bakanlığa ait olduğu belirtilip, inşaat faaliyetinin durdurulma işleminin kaldırılması istendi.