Milli güreşçi Cenk İldem, doğduğu günden BU YANA, tam 30 yıldır Şişli’de yaşıyor.

Dünya şampiyonu bir milli güreşçi İldem. İki Avrupa şampiyonası ve bir dünya şampiyonasında altın madalya sahibi. Rio’da düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyatları’nda da bronz madalya kazandı. Hayali, yaşadığı yerin çocuklarını sporla tanıştıracak bir spor merkezi kurmak.

Cenk İldem Spor Hayatı

Genç yaşına rağmen Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil eden Cenk İldem, “başarılarımın arkasında babam ve ailemin desteği var” diyor. Çünkü babası Hüseyin İldem de eski bir dünya şampiyonu. Oğlunu altı yaşında yüzme ve jimnastik kursuna gönderiyor, 10 yaşına geldiğinde de güreşe. Cenk İldem’in güreşle serüveni de babasının yönlendirmesi ve desteğiyle başlıyor. Şu anda otuz yaşında olan İldem, güreş milli takımında A milli forması giyiyor.

Grekoromen stil 98 kilogram kategorisinde mücadele eden, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nde güreşen genç sporcunun antrenörlüğünü babası Hüseyin İldem yapıyor. On yaşında İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün altyapısında spora başlayan Cenk, bugüne kadar yaklaşık 200 kez milli mayo giymiş.

“Babamın hayali, oğlumun da şampiyon olması…”

İldem ailesi üç kuşaktır güreşçi. Baba Hüseyin İldem’in hayali, torunu Yiğit İsmail’in de güreşte dünya şampiyonu olması. Cenk İldem şunları söylüyor: “Henüz beş – altı yaşımdayken babamla birlikte antrenmanlara gidiyordum. Babamın sayesinde güreşçi oldum. Herhalde 50 kez daha dünyaya gelsem yine güreşi seçerim. Zaten İldem ailesi üç kuşaktır güreşle uğraşıyor. Dedem, babam ve ben… Kardeşim Kansu İldem de güreşçi. Sıra belki de oğlumda. Babamın hayali, oğlumun da şampiyon olması.”

cenk-ildem

“Atlet kadar hızlı, boksör kadar atik, halterci kadar dayanıklı…”

İldem, güreşin zorlu bir spor olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Güreşe başlama yaşı dokuz – on. Her kiloya göre kategori var. Güreşçiysen yani aslında sporcuysan sosyal hayatından ödün veriyorsun. Spor, hayat biçimin oluyor. İyi uyku, beslenme, antrenman… Her şeye dikkat ediyorsun. Sevmezsen yapılacak iş değil. Atlet kadar hızlı, boksör kadar atik, halterci kadar dayanıklı olman gerek.”

“Şişli benim yurdum, çocukluğum”

Burası benim yurdum, çocukluğumun geçtiği yer. En temiz, saf yıllarını yaşadık Şişli. Sokaklarında caddelerinde oyunlar oynadık. Sevmemek mümkün değil.

Milli sporcu olarak, Şişli’yi de temsil ediyorum ve bir kırgınlığım olsa da temsil etmeye devam edeceğim. Hayalim, ilçemde büyük bir spor salonu açmak. İhtiyaç sahibi çocukları yetiştirip dünya şampiyonu yapmak istiyorum. Bir sporcu yetiştirmek demek bir aileyi kurtarmak demek. Amacım sokaktaki çocukları yararlı bireyler haline getirmek, onları sporla tanıştırmak.

Başarılı spor kariyerinin yanı sıra Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde beden eğitimi öğretmeni olan Cenk İldem doğma büyüme Şişlili.