Şişli Belediyesi Klinik Psikologu: Gökçe Ergin

Çocukların heyecanla beklediği yarıyıl tatili yaklaşıyor. Tatil bazı öğrenciler için eğlence, bazıları için de ders konusundaki eksikleri giderme fırsatı. Peki, öğrenciler yarıyıl tatilini nasıl değerlendirmeli? Veliler çocuklarına nasıl yaklaşmalı?

İlk kural, yarıyıl tatilinin, tatil olduğunu unutmamak. Karnesi iyi ya da kötü, tatil bütün çocukların hakkı! Bir dönem boyunca az ya da çok çalıştılar ve emek harcadılar artık biraz dinlensinler, nefes alıp eğlensinler. İki haftalık tatilin bir haftası dinlenmeyle geçebilir. Diğer haftasındaysa her gün iki saat ders çalışarak ikinci döneme hazırlık yapılabilir. Tatilde yapması gereken ödevler için çocuğunuzla birlikte program yapabilirsiniz. Programa mutlaka uzun oyun oynama saatleri koyun. Teknolojik bir çağda her şey neredeyse sanal yaşanırken çocukların dışarda arkadaşlarıyla sosyalleşmesine fırsat verin.

yariyil-tatili

Karne, yolun tümü değil bir kısmıdır

Karne, çocuğun başarısını anlamanın bir yolu ama yolun tümü değil, bir kısmıdır. Yani zayıf notları olan çocuk hakkında her alanda başarısızdır gibi bir sonuca varılmamalı. Her çocuğun başarılı olduğu ya da olabileceği bir alan vardır ancak bunlar her zaman karnede yer almaz. İster düşük ister yüksek olsun, veliler notların biraz da kendilerine ait olduğunu unutmamalı, sonuçlardan gerekli mesajları çıkarmalıdır. Notları düşük çocuğa bağırmak veya cezalandırmak okuldan uzaklaşmasına neden olabilir.

Anne babalar kendilerine sormalı: 

Çocuğumuzun sorumluluk bilincini geliştirmesi için ne yapmamız gerekiyor?

Ders çalışma alışkanlığı kazanması için çocuğumuza ne kadar destek oluyoruz?

Onun olumlu yanlarını da en az olumsuz yanları kadar konuşuyor muyuz?

Çocuğumuzla ilgili beklentilerimiz ne kadar makul?

Yetenek ve becerileri ölçüsünde beklentilere mi sahibiz yoksa yapabileceklerinin ötesinde şeyler mi bekliyoruz?
Çocuğunuzu kıyaslamayın

Çocuğunuzun tüm notları çok düşükse ve gerçekten ders çalışmak istediği halde konsantre olamıyorsa nedenlerini araştırın. Çocukta dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi olabilir veya psikolojik olarak desteğe ihtiyacı vardır.

Okul çağının her evresinde kendisinden daha iyi olanla kıyaslanma ihtimali çocukları mutsuz eder. Kardeş ya da arkadaşla kıyaslamak, çocuğun yaşıtlarıyla ve kardeşleriyle olan ilişkilerini olumsuz etkiler. Her çocuk bir bireydir, kendi içinde değerlendirilmeli, sadece kendi gelişiminden sorumlu tutulmalıdır.

Şişli Belediyesi Aile ve Toplum Hizmetleri  birimlerinin verdiği hizmetler

Çocuklara yönelik aile içi ilişki ve iletişim sorunları;

Okula hazırlık süreci ve uyum sorunları;

Okul fobisi ve okula uyum sağlayamamaya dair sorunlar;

Arkadaş ilişkileriyle ilgili sorunlar;

Dikkat eksikliği, hiperaktivite;

Depresyon, mutsuzluk, kaygı ve korku;

Alt ıslatma ve tuvalet eğitimi;

Davranış sorunları, travma, cinsel, fiziksel ve duygusal istismar, riskli davranışlar, yas ve kayıp, boşanma dönemi ve sonrasında sorunlar, disiplin, sınır ve kural koyma, bilgisayar – internet bağımlılığı, madde kullanımı.

Bu çalışmalar sırasında, ihtiyaca göre farklı uzmanlarla işbirliği yapılmaktadır.

Detaylı bilgi için: (0212) 234 15 68