Türkiye’ye çalışmaya gelen yüzlerce Moğolistan vatandaşının Şişli’de buluştukları bir mekân var: Nasreddin Bulut ve Moğol eşi Erun Giril’in Moğol lezzetlerini sunduğu lokanta…

Yazı: Hüseyin Kılınç / Fotoğraf: Yusuf Aslan

Asya’nın öbür ucu Moğolistan’dan gelip İstanbul’da yaşayan Moğollar Şişli’de buluşuyor. İzzetpaşa Mahallesi’ndeki Enes Köfte Ev Yemekleri Lokantası, yurtlarından uzaktaki Moğolların buluşma noktası. Hem özlemini duydukları lezzetleri tattıkları hem de dertleşip yardımlaştıkları bir mekân. Lokanta sadece Türkiye’ye çalışmaya gelen Moğolların değil, Moğol devlet görevlilerinin de tercihi. “Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi de İstanbul’a geldiği zaman lokantamızda yemek yiyor, konsolosluk çalışanları da buraya uğruyor” diyor lokantayı Moğol eşi Erun Hanım ile birlikte işleten Nasreddin Bulut.

 

İşletme Moğolların haberleşme merkezi gibi. İşverenler ve işçiler lokanta aracılığıyla birbirini buluyor. Nasreddin Bulut şunları söylüyor: “Eleman arayan işverenlerle iş arayan Moğollar arasında aracılık yapıyoruz. Daha çok tekstil, inşaat ve günübirlik işlerde çalışan işçilerle işverenlerin buluşmasını sağlıyoruz. Fakat çoğunun oturma ve çalışma izni yok. Bu durum onlar için sorun” diyor. Yani Nasreddin Bulut ve Erun Giril, Moğollar için hem lokantacı hem de kapısını çalabilecekleri dost konumunda… Erun Giril’in yaptığı yemeklere Moğolların ilgisi yoğun. Ancak Türklerden aynı talep yok. Bulut’a göre bunun nedeni, Türklerin Moğol yemeklerine karşı önyargılı olması. Öte yandan Moğolistan mutfağının Türk mutfağıyla farklılıkları da var; mesela çay. Nasreddin Bulut, Moğol çayının süt, su, tuz ve siyah çaydan yapıldığını belirtiyor ve ekliyor: “Moğolistan’dan getirttiğimiz ürünleri kullanıyoruz. Çünkü ülkemizdeki ürünler Moğol yemeklerinde istenilen tadı vermiyor.”