Sosyal, adil ve demokratik yönetim anlayışıyla hareket eden Şişli Belediyesi, yaptığı çalışmalarla pek çok konuda öncü durumda.

İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) ikincisini hazırladığı İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler Raporu’na göre Şişli, belediye çevresel performans ve ulaşım endeksinde 1. sırada yer alırken, sağlıkta ise 3. Sırada kendisine yer buldu.

Bu yıl ikincisi yayınlanan İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler (İGE-İ) araştırması Türkiye’de büyükşehir sınırlarında nüfusu en yüksek 161 ilçeyi kapsıyor. Endeksin hesaplama yönteminde Birleşmiş Milletlerin kullandığı metodoloji model olarak alınıyor. Araştırmanın koordinasyonunu ise Prof. Dr. Murat Şeker yürütüyor.

İlçeler, endeksteki hesaplamaya göre ana ve alt boyutlar açısından çok yüksek insani gelişme (yeşil bölge), yüksek insani gelişme (mavi bölge), orta düzey insani gelişme (sarı bölge) ve düşük insani gelişme (kırmızı bölge) kategorilerine ayrılıyor. Alt göstergelerde yönetişim ve saydamlık, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, belediye çevresel performans ve ulaşım endekslerinde ölçümler yapılıyor.

Şişli, genel kategoride 2016 yılında 11. sırada yer alırken 2017 yılında ise yedi basamak birden yükselerek dördüncü sıraya yerleşti. Böylelikle Şişli 2017 yılında da çok yüksek insani gelişmeyi gösteren yeşil bölgedeki yerini korumuş oldu.

Alt kategorilerde ise Şişli birçok başlıkta çok yüksek insani gelişme kategorisi olan yeşil bölgede yer aldı. Şişli, belediye çevresel performans ve ulaşım endeksinde 1. sırada yer alırken, sağlık endeksinde 3., yönetişim ve saydamlık endeksinde 4. sırada kendisine yer buldu.