Fotoğraflar: Umut Akçar

Şişli, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın bazı kahramanlarına ev sahipliği yapmış, şimdi onların isimlerini yaşadıkları yerlerde yaşatan bir ilçe. Bu kahramanlardan biri de uzun yıllar Teşvikiye’de yaşayan Hüsrev Gerede.

Hüsrev Gerede Caddesi
Şişli’yi Beşiktaş’a bağlayan Hüsrev Gerede Caddesi, İstanbul’un en dik yokuşlarından biri.

Bugün Şişli’yi Teşvikiye Mahallesi üzerinden Beşiktaş’a bağlayan Hüsrev Gerede Caddesi, adını Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu döneminde asker, sonrasında da diplomat olarak görev yapan ve Mustafa Kemal’in sırdaşı diye anılan bir devlet adamından alıyor. Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’nı örgütlemek üzere Samsun’a çıktığında yanında bulunan 18 kişiden biri olan Hüsrev Gerede Edirne doğumlu. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de Trabzon milletvekili olarak görev yapmıştı. Ama onun en önemli görevlerinden biri, Milli Mücadele’yi boğmak üzere tertiplenen Gerede İsyanı’nı bastırmakta üstlendiği rol oldu. Bir ara isyancılara esir düştüyse de Bolu Gerede halkının desteğini kazandı ve başarılı bir görev icra etti. Yıllar sonra Soyadı Kanunu çıktığında Atatürk tarafından Gerede soyadı verildi. Hüsrev Gerede, Cumhuriyet döneminde askerlikten ayrılarak, yeni devlete diplomat olarak hizmet verdi. Budapeşte, Sofya, Tahran, Berlin, Tokyo, Rio de Janerio büyükelçilikleri yaptı. 1962’de İstanbul’da vefat etti.

Hüsrev Gerede Şişli
Hüsrev Gerede (soldan ikinci) 1. Dünya Savaşı yıllarında Vehip Paşa’yla (soldan üçüncü) birlikte.

Hüsrev Gerede, adının verildiği caddede uzun yıllar yaşadı. Şişli Belediyesi, Kurtuluş Savaşı’nın ve Cumhuriyet’in bu mütevazı şahsiyetini unutmadı ve caddenin Teşvikiye Caddesi’yle kesiştiği noktaya onun anısına bir anıt yerleştirdi. Bugün Teşvikiye’den Beşiktaş’a inmek isteyenler ilk onun anıtıyla karşılaşıyor.