Edebiyat Çınarı Vedat Türkali, Türk Edebiyatı’na adını altın harflerle yazdıran, geçtiğimiz 29 Ağustos’ta aramızdan ayrılan ünlü yazar Vedat Türkali, Şişli Belediyesi ile kitaplarının yayıncısı olan Ayrıntı Yayınları’nın işbirliğiyle Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde anıldı. Senaristliğinin, romancılığının yanında şairliğiyle de öne çıkan Türkali’yi anma gecesine ailesi, dostları ve sevenleri katıldı.

Edebiyat Çınarı Vedat Türkali

Geceye Türkali’nin kızı Deniz Türkali, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Akın Birdal, Türkan Elçi, Firat Ceweri, Meltem Cumbul, Ertem Göreç, Mert Fırat ve Lal Laleş konuşmacı olarak katıldılar.

“Okuyucusunu hayal kırıklığına uğratmadı”

vedatturkalisislibelediyesi

Gecenin ev sahipliğini yapan Şişli Belediye Başkanı İnönü, “Vedat Türkali Cumhuriyet tarihinin en büyük aydınlarından biriydi. Her zaman halkın yanında, haramilerin saltanatına karşı durdu. Okuyucusunu hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Güzel günlerin gelmesi için beklemedi, güzel günler için ömrünü verdi” diye konuştu. Gecede Boğaziçi Caz Korosu’nun konserinin ardından Onur Akın, Ferhat Tunç, Nevzat Karakış ve Adile Yadırgı kısa birer dinleti sundu. Nazım Alpman tarafından hazırlanan Vedat Türkali  belgeselinin  de  gösterimi yapıldı.