Makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş, doğum gününde adının verildiği kültür merkezinin açılışında anıldı.

cemilcandaskentkultur

Temiz bir belediyecilik uğruna ranta göz açtırmayan, rüşvetle satın alınamayan ve bu nedenle 18 Temmuz 2016’da makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş’ın adı Şişli’de kültür merkezinde yaşayacak. Şişli Belediye Meclisi kararıyla Şişli Kent Kültür Merkezi’nin adı, Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi olarak değiş- tirildi. Açılışı da Cemil Candaş’ın doğum gününde yapıldı.

cemilcandaskentkultur

Ailesi ve sevenlerinin katılımı ile düzenlenen gecenin ev sahipliğini yapan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, katledilen başkan yardımcısı için şöyle konuştu: “O benim yardımcım, arkadaşım, kardeşimdi. Onun kaybı benim hayatımda çok acı ve büyük bir bedeldir. O gerçek bir demokrat ve ölürken bile organlarıyla beş cana hayat veren bir iyilik timsaliydi. Cemil, Şişli’de öteden beri kimileri tarafından pek methedilen bozuk düzenin kurbanı oldu. Şişli halkının hakkını korurken katledildi. Sadece biz değil, tüm Şişli halkı bu davanın takipçisi olmalıdır. Tüm tehditlere rağmen, temiz belediyecilik ve temiz düzen için doğru bildiğimiz yoldan vazgeçmeyeceğiz. Şişli halkı temiz bir yönetimi hak ediyor.”

cemilcandasislikulturmerkezi

“Kızların babalarına hasret bırakılmadığı bir dünya”

13 Kasım’da yapılan açılış ve anma töreni Cemil Candaş’ın hayatının anlatıldığı film gösterisiyle başladı. Ardından Cemil Candaş’ın tıpkı kendisi gibi harita mühendisi olan kızı Ezgi Candaş, babasının ölmediğini ve ileride yaşacakları güzel günleri hayal ederek yazdığı ve herkesi gözyaşlarına boğan mektubunu okudu. “Kızların babalarına hasret bırakılmadığı bir dünya istiyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

“Yakalanan Alçaklar Olayın Figüranı”

Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi
Ardından aynı zamanda Cemil Candaş’ın akrabası da olan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Başkanı Ertuğrul Candaş, şu konuşmayı yaptı: “Cemil’i katledenler kimlerdir hepimiz biliyoruz. Yakalanan alçaklar olayın ancak güranlarıdır. Katledilmesinin emrini verenlerin Şişli’de öteden beri yağma, talan ve çıkar ilişkileriyle karanlık odaklar olduğundan çok eminiz. Bu kez baltayı taşa değil kayaya vurdunuz. Biz bu işin peşini bırakmayacağız.”

Geceye katılan ve konuşma yapan Tüm-Bel-Sen ve Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Birliği yetkilileri de olayın takipçisi olacaklarını ve gerçek suçlular yakalanana kadar peşini bırakmayacaklarını belirttiler. Cemil Candaş’ ın lise öğretmeni ve yakın dostları da yaptıkları konuşmada Türkiye’nin dürüst bir aydınını kaybettiğini vurguladılar.

Cemil Candaş’ı doğum gününde anma töreni, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Cemil Candaş’ın eşi Nurcan Candaş ve kızı Ezgi Candaş’ın pasta kesmesinin ardından, Karadenizli sanatçı İbrahim Can’ın, Candaş’ın sevdiği türküleri seslendirmesiyle sona erdi.