Şişli Belediyesi İstanbul’da yıkılacak yapılarda asbest kontrolü şartını meclis kararıyla getiren dört belediyeden biri.

Şişli Belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak binaların asbest barındırıp barındırmadığıyla ilgili “Yıkımı Yapılacak Binaların Tehlikeli Atıklardan Temizlenmesi Projesi”ni başlattı. Belediye, teknik personellerinin bu alandaki bilgilerini artırmak amacıyla asbest eğitimleri düzenliyor. Proje, özellikle eski binaların yapımı sırasında borularda, çatı malzemelerinde, döşemelerde, asma tavan kaplamalarında, ısı ve yalıtım sistemlerinde, oluklu çatı ve duvar kaplamalarında asbest bulunma olasılığını göz önünde bulundurarak başlatıldı. Çünkü asbest havada asılı kaldığı için kolayca solunum yoluyla akciğere ilerleyebiliyor ve uzun yıllar sinsice hastalık yapmaya devam ediyor. Bu projeyle birlikte Şişli’de hava kalitesi ve genel halk sağlığının korunması amaçlanıyor.

Kanserojenler listesinin başında

Asbest Nedir

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın asbestle ilgili yönetmeliğinin 2010 yılında yürürlüğe girmesiyle asbestin herhangi bir üretimde kullanılması ve asbest içeren tüm ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmıştı. Kimyasal maddelere çok dayanıklı ve mikroorganizmalara dirençli asbest maddesi, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC)’nın kanserojen maddeler listesinde “kesin kanserojen” tanımlanması ile en tehlikeli 1. Grup’ta yer alıyor.