Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Test Danışmanlık Merkezi, New York Eyalet Üniversitesi Global Sağlık ve İnsan Hakları Enstitüsü ile HIV ve AIDS’e karşı iki yıl boyunca sürecek bir işbirliği anlaşması imzaladı. Bu işbirliğiyle dünyaya Şişli Modeli ihraç edilecek.

modelilcesisli3

Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Gönüllü Test Danışmanlık Merkezi, New York Eyalet Üniversitesi Global Sağlık ve İnsan Hakları Enstitüsü ile HIV ve AIDS’e karşı iki yıl boyunca sürecek bir işbirliği anlaşması imzalayarak çalışmalarını uluslararası boyuta taşıdı. 2014 yılında hayata geçen Gönüllü Test Danışmanlık Merkezi özellikle LGBTİ bireylere test, danışmanlık, jinekolojik muayene, psikolojik ve psikiyatrik destek sunuyor. LGBTİ bireyler bu merkezde anonim olarak, yani isim ve adres bildirmeden test yaptırabiliyorlar. Gönüllü Test Danışmanlık Merkezi ve Global Sağlık ve İnsan Hakları Enstitüsü’nün işbirliği imza töreninde konuşan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü şunları belirtti. “Türkiye dünyada AIDS hastalığının en hızlı arttığı yedi ülkeden biri. Sağlık Bakanlığı bu konuda etkin çalışıyor ve bizim yaptığımız çalışmaları da destekliyor. Bu açıdan işbirliği anlaşmamızı çok önemsiyoruz. Biz eşitlikçi ve sosyal demokrat bir belediye olarak, toplumun her kesiminin sorunlarına çözüm bulma konusunda kendimizi sorumlu hissediyoruz. Bu nedenle Gönüllü Test Danışmanlık Merkezimizi ve bu merkezimizde özellikle LGBTİ bireylere verdiğimiz hizmetlere ayrıca önem veriyoruz.”

İmza töreninde konuşma yapan New York Eyalet Üniversitesi Global Sağlık ve İnsan Hakları Enstitüsü Müdürü Dr. Arash Alaei şu ifadeleri kullandı: “Şişli Belediyesi’nin bu merkezi gönüllü olarak kurması takdir edilecek bir hizmet. New York eyaletinin başkenti olan Albany’nin belediye başkanıyla görüştüm ve Şişli Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları anlattım. Bu konuda Şişli Belediyesi’ni örnek alarak ortak çalışmalar yapılmasının önemini vurguladım.”

İmzalanan protokol sayesindeyse New York Eyalet Üniversitesi Global Sağlık ve İnsan Hakları Enstitüsü ve Gönüllü Test Danışmanlık Merkezi arasında hastalığın tedavisi ve testlerin yapılmasına yönelik işbirliği çalışmaları gerçekleştirilirken merkeze mükemmellik statüsü kazandırılması planlanıyor.

modelilcesisli

“5 yılda 5 kat arttı”

Törenin ardından başlayan sağlık çalıştayında Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Genel Müdürü Emel Özdemir Şahin, Türkiye’nin AIDS haritası konusunda bilgiler verdi.

Türkiye’de ilk AIDS vakası 1985’te görüldü, diyen Şahin’in verdiği rakamlar şöyle:

  • Türkiye’de toplam 13 bin 766 hasta var.
  • 2016’da 6 kişi, 2015’te 13 kişi, 2014’te 18 kişi hastalıktan hayatını kaybetti.
  • 2010 yılında 529 kişiye bulaşan hastalık 2015’te 2 bin130 kişiye bulaştı. Yayılma oranı 5 yılda 5 kat arttı.
  • En çok ölüm 2003 ve 2012’de görüldü. 2003’te 34 kişi, 2012’de 40 kişi AIDS nedeniyle yaşamını yitirdi.
  • Türkiye’de erkeklerin 9 bin 469’u, kadınların 2 bin 809’u AIDS hastası. Hastalığın en çok görüldüğü yaş dilimi 30-39 arası. 20 – 29 yaş arası erkeklerde de ciddi artış mevcut.
  • Türkiye’deki hastaların yüzde 84’ü Türk vatandaşı, yüzde 16’sı yabancı uyruklu.
  • Türkiye’de AIDS’in yayılma nedenleri: Heteroseksüel cinsel ilişki %36,9; homoseksüel -biseksüel cinsel ilişki %12,7; damar içi madde bağımlılığı %1,6; bilinmeyen nedenler (saklayanlar) %46,5.
  • 1994 yılından itibaren bildirimler D86 formu aracılığıyla gizlilik şartlarına uyularak tespit ediliyor. Hastaların sadece isim, soyadlarının ilk harfleri, baba ad ve soyadının ilk harfleriyle doğum tarihlerinin son iki rakamı kayıt altına alınıyor.