Yıl boyunca tiyatro, konser, sergi gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi, Şubat ayında belgesel film gösterimlerine başlıyor. İki haftada bir cuma günleri saat 19.00’da gösterilecek filmlerin ilki “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” 10 Şubat günü izlenebilir. Türk belgesel filmlerinin en iyi örnekleri Şubat, Mart ve Nisan aylarında izleyiciyle buluşacak.

rsz_img_0865-jpg-1

Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek (2014)

yeryuzu-askin-yuzu-oluncaya-dek-filmloverss

10 Şubat Cuma / Saat: 19.00

Türkiye tarihinin en çok ses getiren sivil ayaklanmalarından biri olan Gezi Parkı direnişini ele alan Reyan Tuvi’nin yönetmenliğini yaptığı belgesel, Gezi’deki farklı yaşam tarzlarına ve ideolojilere sahip karakterlerin kaderlerini değiştirme içgüdüsüyle verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Sırtlarındaki Hayat (2004)

sirtlarindakihayat

24 Şubat Cuma / Saat: 19.00

Yönetmenliğini Yeşim Ustaoğlu’nun, yapımcı yönetmenliğini Özcan Alper’in üstlendiği Sırtlarındaki Hayat, Karadeniz’in bir Laz köyünde yaşayanların, dinmek binmeyen yağmurların ve sellerin altında sırtlarındaki kilolarca ağırlıkla yaylalarına çıkışlarının bir öyküsü.

Evcilik (2012)

 

evcilikson02

10 Mart Cuma / Saat: 19.00

Uluslararası sözleşmelere göre erken evlilik, çocuk istismarı, insan hakları ihlali ve bir halk sağlığı sorunu.  Bingöl Elmas’ın yönetmenliğini yaptığı Evcilik, tam da bunu anlatıyor; çocuk yaşta evlenen ve bunun ağır sonuçlarına maruz kalan dört karakterin hikâyesini…

Ada Kale Sözlerim Çoktur (2008)

adakale

24 Mart Cuma / Saat: 19.00

Yönetmenliğini İsmet Arasan’ın yaptığı belgesel, Tuna Nehri’nde yapılan bir barajın sularına gömülen, masalsı bir yurt olarak ünlenen Adakale Adası’nın şaşırtıcı ve düşündürücü öyküsünü izleyiciyle buluşturuyor.

Yollara Düştük (2014)

yollar

14 Nisan Cuma / Saat: 19.00

Sinema emekçileri, 1977’de yeni sansür tüzüğüne ve sinemanın 60 yıllık suskunluğuna karşı çıkmak için 5 Kasım günü, Ankara’ya kadar sürecek üç günlük bir yürüyüşe başladı. Sinema emekçilerinin yürüyüş hikâyesini anlatan belgesel filmin yönetmeni Deniz Yeşil, Türk sinema tarihine farklı bir pencereden bakmamızı sağlıyor.

Devrimci Gençlik Köprüsü (2007)

devrimci

28 Nisan Cuma / Saat: 19.00

Bahriye Kabadayı Dal’ın yönetmenliğini yaptığı belgesel, aynı topraklarda binlerce yıl bir arada yaşamanın getirdiği kadim birliğe dayanarak geçmişe ve geleceğe dair bir efsaneyi; 1969 yılında Hakkari’ye giden ve Zap suyu üzerine köprü inşa eden gençlerin mücadelesini anlatıyor.