İstanbul’un eski yerleşimlerinden Şişli, tarihi açıdan oldukça zengin bir ilçe. Müzeleri, köşkleri, kiliseleri, camileri, sinagogları, dikilitaşlarıyla Şişli’de geçmişin izini sürmek mümkün. Öyle ki, Osmanlı döneminde padişahlar tarafından yaptırılan dikilitaşlar, Şişli’nin bazı semtlerine adını vermiş. Bu semtlerden Nişantaşı, adını Valikonağı Caddesi ile Teşvikiye – Rumeli caddelerinin kesiştiği kavşakta yer alan anıt taştan almış. Dikilitaş, padişahların atış talimi yaparken okun düştüğü yeri işaret etmesi için yaptırılan eserler. Nişantaşı, menzil taşı, anıt taş gibi farklı isimlerle anılan çoğu kitabeli, mermer taşından yapılmış dikilitaşlar özellikle Teşvikiye bölgesinde yoğunlaşmış. Padişahların bugünkü Nişantaşı ve Teşvikiye tepelerinde yaptıkları atışlarda kırdıkları rekorlar bu taşlarla tespit edilmiş. Bölgede toplam altı dikilitaş bulunuyor.

Tarihi Dikilitaş

* Sultan Abdülmecid’in semtte bir yerleşim oluşturma amacıyla yaptırdığı iki dikilitaştan biri olan ve üzerinde “Eser-i Avatıf-ı Mecidiye Mahalle-i Cedide-i Teşvikiye” (Abdülmecid’in karşılıksız iyilikseverliğinin eseri olan yeni Teşvikiye Mahallesi) yazan dikilitaş, Teşvikiye ile Osmanbey, Valikonağı ile Harbiye’nin kesişme noktasında yer alıyor. Nişantaşı ve Teşvikiye civarında oturanların Nişantaşı deyince akla gelen ilk yer, dikilitaşın yer aldığı dörtyol ağzıdır. Bu dikilitaş zaman içinde semte adını verdi.

screen-shot-2016-12-29-at-22-20-23

* 1789 yılında Sultan 3. Selim tarafından Kahvecibaşı Hüsamettin Ağa’ya yaptırılan dikilitaş, şu anda Harbiye Askeri Müze bahçesinde yer alıyor. Dikilitaş, çok sonraları menzil taşı kırılmış olarak Okmeydanı’nda bulundu ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bilgi verildikten sonra Harbiye Askeri Müze’de koruma altına alındı. Mermerden yapılmış dikilitaşın kitabesi Sultan 3. Selim tarafından kaleme alınmış.

Selimpaşa Dikilitaşı

* Sultan Abdülmecid’in Teşvikiye bölgesinde bir yerleşim alanı kurmak için bölgeye diktirdiği dikilitaş, 1900’lerin başına kadar sonradan Hüsrev Gerede ismini alan Nüzhetiye Caddesi’nin köşesindeyken, 1930’larda Harbiye Polis Karakolu’nun yanına nakledildi. Üzerindeki kitabede, Teşvikiye ile Rumeli caddelerinin kesiştiği noktada yer alan dikilitaştaki beyitin aynısı yer alır.

* Sultan 2. Mahmud tarafından 1811 yılında yaptırılan bir diğer dikilitaş da, Topağacı Ihlamur Yolu Sokağı’ndaki bir apartmanın ön bahçesinde bulunuyor.

screen-shot-2016-12-29-at-22-20-37

* Teşvikiye Camii’nin girişinde yer alan dikilitaş ise 1790-91 yılında 3. Selim tarafından yaptırılır.

screen-shot-2016-12-29-at-22-20-47

* Teşvikiye Camii’nin avlusunda bulunan bir diğer dikilitaş da, 1811 yılında 2. Mahmud tarafından yaptırılır.