Cildimiz, kışın soğuğun etkisiyle hassaslaşır. Soğuk hava kan dolaşımını yavaşlattığı için hücrelere daha az oksijen ulaşır; bu yüzden ciltte kuruluk, pullanma, gerginlik gözlenir. Kışın sıcak ortamlarda kalındığı için susuz kalan cilt erken yaşlanır. Soğuklara karşı korunmada belirlenen uygun ürünün düzenli kullanımı çok önemlidir.

cildiye

Neler yapmalı?

1- Yüzünüzü günde iki kez yıkayın

Yüzünüzü günde iki kere cilt türünüze uygun bir temizleyiciyle yıkayın. Cildiniz hâlâ yağlıysa bir kere daha suyla yıkayın. Temizleyici yüz yıkama jeli ya da köpük, yağlı ciltlere daha iyi gelir. Karma cilt için jel ya da köpük temizleyiciyle yüzünüzün yağlı kısımlarını nemlendirin.

2- Peeling ile temizleyin

Uygun peeling ürününü hafif hareketlerle uygulayın. Cildi ölü deri hücrelerinden arındırıp yenileyen peeling, bakımın vazgeçilmez parçasıdır.

3- Kış güneşinden korunun

Önemli noktalardan biri de kış güneşinden korunmaktır. Soğuk havadan daha az etkilenmek için dışarı çıkarken güneş koruyucu özelliği olan bir nemlendirici kullanın.

4- Dudak çatlamasına vazelin

Ellerinize özen gösterin. Yaşlanmayı engellemek, el egzamalarını önlemek için günde 5 – 6 kez yağlandırıcı ürünlerle nemlendirin. Kuruma ve çatlamaya karşı dudaklarınıza günde 4 – 5 kez vazelin uygulayın.

cilt-bakimi-sisli

5- Yüzünüzü tonikle temizleyin

Tonik, makyaj artıklarını temizlemeye yardımcı olur. Bazıları serinletir, tazelik verir; bazıları nemlendirir, yumuşatır.

Tonik bakımı özellikle karma ve yağlı ciltlerde çok iyi sonuç verir. Yağ dengesini sağladığı gibi fazla parlamayı alarak cilde matlık kazandırır.

5- Cildinizi nemlendirin

Tonik kuruduktan sonra nemlendirici uygulamasına geçebilirsiniz. Yumuşatıcı ürünler kuru cildi besler. İkisinin arasındaki ürünler normal ciltler için idealdir. Cilt yapısı karmaysa T bölgesine yağsız, kuru alanlaraysa zengin bir nemlendirici sürün.

6- Göz çevresi bakımını ihmal etmeyin

Gözlerinizin çevresindeki hassas ve kırışmaya eğilimli cilde özen göstermelisiniz. Her akşam makyaj temizleyiciyle göz makyajınızı silin. Sabah ve akşam bir göz kremi ya da jeli kullanın. Kremi parmak ucunuzla hafifçe gözlerinizin altına ve göz kenarlarınızın dışına uygulayın.