Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, göreve geldiği 2014 yılından bu yana Şişli’nin ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı duran, sosyal demokrat, temiz ve yaşanabilir bir ilçe olması için var gücüyle çalışıyor. Temiz belediyeciliğin, temiz bir Türkiye’nin ilk adımı olduğuna inanan Hayri İnönü, 2017 yılı hede erini ve gelecek dönemde Şişli için planlarını Şişli Hayat’a anlattı.

Hayri İnönü

Yeni bir  yıla girdik. Şişli’de neler değişecek? 2017, Şişli’de belediyecilik anlamında neyin öne çıkacağı bir yıl olacak?

2016 yılını ülke olarak büyük üzüntülerle geçirdik. Her şeyden önce 2017’nin daha huzurlu geçmesini temenni ediyorum. Şişli’deki mevcut yapılaşma ne yazık ki, şehircilik planlaması ve estetik açısından çok iyi değil. Küçük dokunuşlarla daha planlı ve estetik bir hale getirip, daha güzel bir kent ortaya çıkarabilir miyiz diye çalışmalar yapıyoruz. Birtakım pilot bölgeler seçtik. Oradan başlayarak tüm Şişli’yi daha karakteristik bir görünüme kavuşturma hedefimiz var. Temizlik, kaldırım düzenlemeleri gibi klasik belediyecilik hizmetlerimiz zaten aksamadan sürüyor. Uzun yıllar Şişli’yi yönetenlerin ihmal ettiği, yağmur suyu altyapısını büyük ölçüde tamamladık. 2017’nin ortasında tamamen bitirmiş olacağız. Ama artık modern belediyecilikte bunlar yeterli değil. Kente kültür, sanat ve spor alanlarında katkılarda bulunmalısınız. Bu konu 2017 için önemli önceliklerimden biri. Bir de biliyorsunuz her şeyin başı sağlık. Belediyemizin sağlık kuruluşlarında verilen hizmetler ve “Sağlık Kart” projemizle, Şişli sakinlerinin sağlıkla ilgili sorunlarını çok büyük ölçüde çözdük. Eğitim de olmazsa olmazlarımızdan. Toplam 6 kreş, 3 etüt merkezimiz var. Çocuklarımızın başarı grafiği inanılmaz yükseldi. Sağlık ve eğitim olduktan sonra gerisi Şişli’yi mutlu edecek hizmetler yapmak olacak.

Hayri İnönü’den Şişli halkına net mesaj

screen-shot-2016-12-28-at-00-45-49

“Bozuk düzeni ne pahasına olursa olsun düzelteceğim”

Göreve başladığında harcamalarda ciddi istismarlar olduğunu gören Hayri İnönü, işe giderleri kısarak başladı. Bazı kesimlerin tepkisine rağmen İnönü, “Halkın parasını yönetiyorum; kimse kusura bakmasın, elbette en yüksek hassasiyeti göstereceğim” diyor.

Göreve geldiğinizden bu yana Şişli’de belediye kaynaklarının verimli kullanılmasında ve kamu yararının gözetilmesinde farklı bir yönetim sergilediniz. Sizin için belediyecilikte olmazsa olmaz nedir?

Kamu kaynaklarını dikkatli ve verimli kullanmak başta olmak üzere dürüst, hesap verebilir ve şeffaf olmak,  bana inanıp oy veren herkese borcum. Son dönemlerde böyle bir yönetim sergilemek önemli bir vasıf oldu, ancak olması gereken bu zaten.

inonu1

Sanatsal, kültürel ve özellikle de sosyal hizmetlere büyük önem veriyorsunuz. Ama bir yandan da belediye kaynaklarını korumaya, gelirlerini artırmaya özen gösteriyorsunuz. Bu dengeyi sağlamak için neler yapıyorsunuz?

Göreve başladığımda belediyenin gelirlerinde bir sorun olmadığını, ancak giderlerinde ciddi istismarlar yaşandığını gördüm. İlk iş, giderlerin kısılması için ekibimle birlikte çalışmalar başlattım. 10 liraya yapılan işin 1 liraya da aynı kalitede yapılabileceğini gösterdim. Ama bu, belediyeyi istismar eden bazı çevrelerin hiç hoşuna gitmedi. Hatta, örgütlü olarak yalan ve iftiralarla bana saldırarak negatif algı oluşturmaya çalıştılar. Kendi paramı değil, halkın parasını yönetiyorum. Kimse kusura bakmasın, elbette en yüksek hassasiyeti göstereceğim.

Başkanı olduğunuz Şişli’nin en büyük sorunu nedir sizce? Ve nasıl bir çözüm öngörüyorsunuz?

En büyük sorun yeşil alan azlığı ve otopark. Vatandaşlar bana “Park istiyoruz, park yap” diyorlar. “Alan gösterin hemen yapayım” diyorum ama Şişli’de yeşil alan için ne yazık ki hiç yer bırakılmamış. O nedenle küçücük bir yeşil alanı bile korumaya çalışıyoruz. Belediyeye ait üç otoparkımız var. Bazı parkların altına otopark yapabilir miyiz diye düşündük. Ancak maliyetler yüksek olduğu için şimdilik erteledik. Kaldırımlara parkı önlemek için dubalar dikiyoruz ama vatandaş söküp atıyor. Sonra kaldırıma parkı önleyemiyorsunuz diye belediyeye kızıyorlar. Biz duba dikmekten, onlar sökmekten bıkmadılar. Bazı medeniyet kuralları ve ortak yaşam kültürü işlemediği sürece, belediye nereye kadar çözüm olabilir? Çöpleri topluyoruz, ardından bazı komşularımız camdan aşağı çöpünü atıyor. Bu kez  “Çöpleri toplamıyorsunuz” diye yine bize şikayet geliyor. Belediye ve halk aynı duyarlılığı gösterirse, hak ettiğimiz güzel Şişli’de yaşayabiliriz.

screen-shot-2016-12-27-at-23-43-19

“Bomonti’de iki gün sürecek sokak festivali yapacağız”

Şişli, İstanbul’un en çağdaş, en aydınlık ilçelerinden biri. Ancak gençler için bir cazibe merkezi oluşturmuyor. Gençleri ve gençliğin dinamizmini Şişli’ye çekmek için neler yapılabilir?

Cemil Candaş Kent Kültür ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi olmak üzere iki kültür merkezimiz var. İkisinde de, bütçemiz el verdiği kadar, kültürel etkinlikler yapmaya çalışıyoruz. Nazım Hikmet’teki kütüphanemiz gençlerle dolup taşıyor. Doğrusu, bu kadar ilgi olacağını tahmin etmemiştik. Ancak siz daha popüler bir dinamizmden bahsediyorsanız, gençler bunu Nişantaşı’nda buluyor. Son dönemlerde Bomonti de giderek hareketlenen bölgelerden. Mayıs ayında Bomonti’de iki gün sürecek ve gençlerin çok ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir sokak festivali yapacağız.

“Fulya’da birkaç ay sonra yüzme havuzumuz hizmete girecek”

Sporcu bir başkansınız. Gelecek dönem için gençlere buradan müjdeli bir haber iletecek misiniz?

Farklı mahallelerimizde altı spor merkezimiz var. Fulya’da şu an yapımı süren ve birkaç ay sonra açılışını yapacağımız yüzme havuzumuz hizmete girecek. Ayrıca Şişli’deki tüm amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardımlar yapıyoruz. Örneğin Nişantaşıspor, bu bölgenin en eski spor kulübü. Bugüne kadar kendilerine verilen vaatlerin hiçbiri ne yazık ki yerine getirilmemiş. Biz şimdi kendilerine antrenmanlarını yapacakları ve kulübü yönetecekleri bir yer tahsis ettik. Şişli’nin yerleşim düzeni izin verse, bisiklet yolları da yapmak istiyorum. Gençlerimiz için hayata geçirdiğimiz spor okullarımızı yaygınlaştıracağız, daha çok gencimizin faydalanmasını sağlayacağız.

Altı ay önce çok üzücü bir olay yaşadınız. Yardımcınız Cemil Candaş, makamında silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü. Dürüst belediyecilik hala tehdit altında mı?

Temiz bir belediyecilik, temiz bir Türkiye’nin ilk adımıdır. İki yıl önce zabıta müdürümü ayağından vurdular, Temmuz ayında imar ve şehircilikten sorumlu başkan yardımcımı öldürdüler. Demek ki, biz birilerinin kovanına fena halde çomak soktuk. Şişli’de öteden beri süregelen bozuk bir düzen var. Ben bu düzeni ne pahasına olursa olsun düzelteceğime söz verdim.

“Şişli Ermeni’si, Yahudi’si, Rum’u, Roman’ı, Süryani’si, Müslüman’ıyla, Türkiye’nin ender çok kültürlü kentlerinden biri.”

Son olarak, Şişli’yi nasıl bir gelecek bekliyor?

Şişli öteden beri bir kültür ve ticaret merkezi olmasıyla, Ermeni’si, Yahudi’si, Rum’u, Roman’ı, Süryani’si, Müslüman’ıyla, Türkiye’nin ender çok kültürlü kentlerinden biri. Şişli Camii inşa edilirken Ermeni, Yahudi ve Rum vatandaşlar da bağış yapmışlar. Ama şimdi Türkiye’de ayrımcılık körüklenerek, bu eşsiz zenginliğe dinamit koyuluyor. Yol, kaldırım her zaman yapılır ama kültür mozaiğini korumadığınız sürece her şey boştur. Bu mozaiğe harç olacak her şeyi yapmaya hazırım.

“Yılbaşı kutlamaları bütçesiyle okul, kreş ve yüzme havuzu yaptım”

Şişli’de sizden önce belediye tarafından organize edilen yılbaşı kutlamaları yapılırdı. Siz bunu belediye bütçesine yük getirdiği için sonlandırdınız. Başka bir yol bulunamaz mıydı? Örneğin sanatçıların gönüllü katılımları sağlanarak kutlamalar devam ettirilemez miydi?

Yılbaşı süsleme ve kutlamaları için daha önce belediye bütçesinden akıl almaz harcamalar yapılmış. Ben o ödeneklerle iki okul, üç kreş, bir spor merkezi yaptım ve 35 okulu yeniledim. Bu bir tercih meselesi. Sabun köpüğü gibi ama kamuoyunda ses getiren gösterişli işler yapmak yerine, kalıcı ve halka faydalı işler yapmayı tercih ediyorum. Daha önce süslemelerin yapıldığı Abdi İpekçi Caddesi’ndeki markalar bana geldiler ve caddeyi güzelleştirmek için bir protokol yapmak istediklerini söylediler. Ben de her türlü lojistik desteği sağlamaya söz vererek bir protokol yaptım. Ancak birkaç marka dışında kimse yılbaşı süsleme ve kutlamasına yanaşıp, katkı sağlamadı. Tabii ki ben de istiyorum ışıl ışıl, hareketli, yılbaşını kutlayacağımız bir organizasyon olsun. Birlikte pekala güzel şeyler ortaya çıkabilir. Ancak sadece halkın parasıyla bunu yapmayı ve her şeyin belediyeden beklenmesini doğru bulmuyorum.  Ayrıca bırakın yılbaşını, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında bile gönüllü sanatçı bulamadığımızı da bilmenizi isterim.

131020161113239033250

“TİYATRO SALONU YAPMAK İSTEDİM, PROTOKOL İMZALAMADILAR”

“Şişli’ye büyük ve güzel bir tiyatro salonu kazandırmak istiyorum. Teşvikiye’de Rüştü Uzel Meslek Lisesi’nin altında daha önce Hadi Çaman Tiyatrosu vardı. Orayı yıkıp yeniden yaparak, Şişli’ye çok modern ve güzel bir tiyatro salonu kazandırmayı istedim. Ancak Milli Eğitim, “Orasını Kültür Bakanlığı bir kültür merkezi yapacakmış” diyerek bizimle protokol imzalamadı. Umarım dedikleri gibi olur ve Kültür Bakanlığı orayı bir kültür merkezi haline getirir. Şimdi bu tiyatro projesini hayata geçirmek için Şişli’de uygun bir yer arıyorum.”

“Popülizmden ve gösterişten hoşlanmıyorum”

Siyasi bir dehanın, İsmet İnönü’nün torunusunuz. Bu, siyasette sizin için motive edici bir etken mi yoksa siyaset hayatınızı zorlaştıran bir durum mu?

Bazı gazetelerde, “Hayri İnönü, ben İsmet İnönü’nün torunuyum bana kimse dokunamaz” dediğimi yazdılar. Hayatta hiçbir ortamda ve yerde böyle bir şey söylemedim, söylemem. Ben kendimi tanıştırırken soyadımı söylemem bile. Sadece Hayri derim. Mevlana, “Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir” diyor. Demek onların soyadı İnönü olsa öyle düşünecekler ki öyle yazıyorlar.

Temiz Belediyecilik Hayri İnönü

Şovdan uzak bir başkansınız. Bu bir İnönü geleneği mi?

Popülizmden ve gösterişten hoşlanmıyorum. Bazı insanlar, medyada yer alacak fotoğraflarda öne çıkabilmek için cansiperane bir savaş veriyor. Bu bana biraz komik geliyor. Ben öne çıkmayı ve gösteriş yapmayı sevmiyorum. Hatta ekibim, ev sahibi olduğum organizasyonlarda bile geri planda kalmayı tercih ettiğim için beni eleştiriyor. Bazıları bir ev ya da hasta ziyaretine gittiğinde, daha içeri adım atar atmaz flaşları patlatıp poz veriyorlar. Ben bir eve giriyorsam o kişinin özeline giriyorumdur. İzin almadan fotoğrafçıyı bile içeri sokmam. Böyle bir aile terbiyesi aldım.

Belediyecilik meşakkatli bir iş olsa gerek. Özel hayatınıza ve uğraşlarınıza zaman ayırabiliyor musunuz?

Ailem benim için çok önemli. Üç erkek çocuğu babasıyım ve çocuklarıma çok düşkünüm. Vakit bulduğum her anımı ailemle geçiriyorum.

Spor yaptığınızı, spora meraklı olduğunuzu biliyoruz ama biraz ayrıntı verebilir misiniz?  

Haftanın üç günü mutlaka spor yapıyorum. Daha ziyade ağırlık çalışıyorum. Bisiklete biniyorum, yüzüyorum. Avrupa – Asya arasında yapılan yüzme yarışlarına her sene katılmaya çalışıyorum.

Şişli’de vakit geçirmekten hoşlandığınız yerler nereler? Okuyucularımıza da önerebilir misiniz?

Şişli’nin her yeri güzel. Mahalle gezilerinde minicik lokantalarda da büyük bir zevk alarak oturuyorum, daha modern mekanlarda da aynı zevki alıyorum.

Mutfakla aranız nasıl? Yemek yapar mısınız?

Yemek yapmayı da yemeyi de seviyorum.  Geçenlerde bir mahalle gezisi sırasında bir aşçıyla karşılaşınca, hemen bir pizza tarifi aldım. Çünkü daha önce bir pizza yapmıştım ama biraz kurutmuştum. Püf noktasını sordum.