Şişli’de yağmur suyu altyapı çalışmaları başladı. Bugüne kadar yağmur suyu altyapı çalışması yapılmamış olan Şişli’de bu çalışmayla, şiddetli yağışla birlikte binalardan ve sokaklardan gelen yağmur suyu toplanıp İSKİ’nin şebekesine aktarılacak. Böylece yağışlarda evleri su basmayacak, vatandaşlar mağduriyet yaşamayacak. Şişli Belediyesi Fen İşleri Müdürlü Osman Çolak, yağmur suyu altyapı çalışmalarını anlattı.

altyapisisli

Neden Şişli’de daha önce altyapı çalışması yapılmadı?

2014 yılında yeni yönetim, Şişli’nin altyapı konusunu bütüncül olarak ele alıp, uygun çözümler geliştirme kararı aldı. Daha önceleri hep geçici çözümler üretildiği için, evleri su basmış. Altyapı çalışması rahatsızlık verir. Onun içinde pek yapılmak istenmez. Ayrıca çok maliyetlidir. Ama amacınız hizmetse tüm sorumluluğu göğüsleyip çalışmamız gerekiyor.

İSKİ’nin kanalizasyon sistemiyle, sizlerin yaptığı yağmur suyu altyapı çalışmasının farkı nedir?

İSKİ’nin kanalizasyon sistemiyle, yağmur suyu sistemini karıştırmamak lazım. Ama maalesef yağmur suyu altyapısı olmayan yerlerde, yağmur suları arada boru hattı geçirilmeden İSKİ’nin kanalizasyonuna veriliyor.  Bu da taşkınlara neden oluyor.  Dolayısıyla yağmur suyu altyapısını, bir boru hattı ile İSKİ’nin belirlediği bir hatta vermek gerekiyor.

sislim

Sel, afet gibi mağduriyetlerde belediye vatandaşlarına ne tür destek sağlıyor?

Yakın bir dönemde Hüseyin Cahit Yalçın sokakta bir sel felaketi oldu. Bodrum katlarda yaşayan vatandaşlarımızın evlerini su bastı. Zarar gören dairelerin onarım ve tadilatlarını yaptık. Konaklamada sıkıntı varsa vatandaşların konaklaması sağlanıyor. Gıda, giyecek gibi birçok anlamda yardım belediyemiz tarafından sağlanıyor.

Altyapı yatırımlarına bu kadar önem veren bir belediye olarak neden bu bölgede böyle bir olay yaşandı?

Sel baskını tam olarak Hüseyin Cahit Yalçın Sokak ile Nar Çiçeği sokağının olduğu alanda oldu. Burası oldukça dik sokakların olduğu Fulya Mahallesi’ne ait bir bölge. Biz bu bölgedeki yağmur suyu altyapı çalışmasını daha öncede defalarca vatandaşlarımızdan da yardım alarak yapmak istedik. Çünkü o yağmur suyu hattının borularla İSKİ hattına bağlanabilmesi için Hüseyin Cahit Yalçın Sokak’tan Nar Çiçeği Sokağı’na bir hat yapılması gerekiyor. Biz de belediye olarak bu bölgede bir hat geçirmek istedik. Ancak oradaki bir vatandaşımız engel çıkardı, zira borunun bir kısmı vatandaşımızın parselinden geçiyordu. Hattın hiçbir zararının olmayacağını ve aksine faydası olacağını ve bütün taahhütlerimizi söylememize rağmen vatandaşımız razı olmadı. Biz de sonunda boru hattını havadan geçirdik ve konuyu çözüme ulaştırdık.

altyapicalismalari

Çalışmaların maliyeti nedir?

2016 yılında yağmursuyu altyapı çalışması için 4 milyon 718 bin TL yatırım yapıldı. 2017’de bu rakamı 10 milyon TL’ye çıkarıldı.

Şu anda nerelerde çalışma yapılıyor?

Fulya Mahallesi, Halil Rıfat Paşa Mahallesi Halide Edip Adıvar Mahallesi

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu altyapı çalışmaları sırasında vatandaşlarımıza verdiğimiz geçici rahatsızlıktan dolayı şimdiden özür diliyoruz. Ama onların rahatı için çalışıyoruz.