Şişli Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi, 19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü kapsamında, ”Çocuk Susar Sen Susma” adlı panel düzenlendi.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre, saniyede yedi, yılda 220 mİyon çocuk cinsel istismara maruz kalıyor. Araştırmalar, çocukların yüzde 70 ile 85’inin tanıdıkları ve onların güvenliğinden sorumlu kişiler tarafından istismar edildiğini ortaya koyuyor. Çocuklara yönelik istismar son yıllarda daha fazla ortaya çıkıyor olsa da hâlâ büyük ölçüde eksik beyan ediliyor veya üzeri kapatılıyor.

cocuksusarsensuma

Şişli Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi, 19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü kapsamında, “Çocuk Susar Sen Susma: Çocuklara yönelik ihmal ve istismarın önlenmesindeki sorumluluklarımız” adlı panel düzenledi. Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşen panele Şişli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Klinik Psikoloğu Gökçe Ergin, Avukat Seda Akço, Cinsellik Eğitmeni ve Öğretim Görevlisi Rayka Kumru, Teknolojikanneler.com kurucu ortağı İpek Süer ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Birimi’nden polis memuru Yavuz Morgül konuşmacı olarak katıldı.

Şişli Belediyesi Klinik Psikoloğu Gökçe Ergin cinsel istismara maruz kalan çocukların büyük çoğunluğunu ilkokul ve daha küçük yaştakilerin oluşturduğuna dikkat çekti. Yaşanılan vakaların sadece yüzde 10 ila 15’inin bilindiğinin altını çizen Ergin, çocuklara iyi dokunma ve kötü dokunma bilgisini ve hayır demeyi küçük yaşta öğretmenin önemini vurguladı.

cocuksusarsensusmasisli

Cinsel istismarla mücadelede ebeveyn olarak neler yapabilirsiniz?

-Cinsel istismar sadece cinsel organlara değil, bedenin tümüne yönelik dokunuşları, bakışları, konuşmaları, sevme ve hitap biçimlerini; cinsel içerikli görseller göstermeyi, kendi bedenine ya da bir başkasının bedenine dokunmasını talep etmeyi kapsayabilir. Cinsel istismar kavramına yaklaşımınızı sorgulayın.

– Çocuğunuzun bedeninin kendisine ait olduğunu kabul edin. Zorla öpmek, sıkıştırarak sevmek, sizi öpmesini istemek gibi masum görünen taleplerinizi sorgulayın.

– Giysilerini, çamaşırlarını, bezini kamusal alanlarda değiştirmeyin, giydirirken her defa iznini alın. Bedenine yönelik izinsiz her müdahalenin yanlış olduğu bilincini kazanmasını sağlayın.

– Çocuğunuza hayır deme becerisi kazandırın.

– Çocuğunuz rahatsız hissettiği bir durumu ifade ettiğinde duygularını hafife almayın.

– Çocuğunuza cinsel organlarını takma isimlerle değil, bilimsel isimleriyle öğretin.

– Çocuğunuzu güvenli internet kullanımı hakkında bilgilendirin.

– İstismar olabileceğini düşündüğünüz her durumu mutlaka ihbar edin.