İbrikler, güğümler, işlemeli çiniler, köstekli saatler, fotoğraf makineleri, bastonlar, plaklar, pikaplar, daktilolar, pullar, kitaplar…

antikapazari

Feriköy Antika Pazarı’nda yok yok.  Şişli Belediyesi’nin desteğiyle kurulan Feriköy Antika Pazarı’na ilgi büyük. İstanbul’un farklı semtlerindeki eski eşya, obje meraklıları, her hafta pazar günü soluğu Feriköy’de alıyor. Geziyorlar, inceliyorlar, tatlı bir pazarlığa giriyorlar, eşine az rastlanır parçaları koleksiyonlarına eklemek üzere satın alıyorlar. Pazarda tezgâh açan esnafların çoğunun çeşitli semtlerde dükkânı var.

“Geçmişe yolculuk”

Feriköy Antika Pazarı

Aynı tezgâhta köstekli saatleri inceleyen bir kadınla, plaklara bakan bir adama rastlıyoruz. Feriköy’de yaşayan Rum asıllı Eleni, her hafta pazara geldiğini vurgulayarak şunları söylüyor; “Yaşayan bir pazar burası. Burada sanki geçmişe yolculuk ediyormuşum hissine kapılıyorum.” Tezgâhtaki plaklara bakan Namık Çelebi ise, “Evim Tuzla’da olmasına rağmen ayda bir iki kez geliyorum.  Pikap ve plaklara merakım var. Evimin bir odasını buradan aldıklarımla doldurdum” diyor.

Her hafta pazar günü 09.00 ile 18.00 saatleri arasında açık olan Feriköy Antika Pazarı, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki semt pazarı alanında kuruluyor.