Romanların yaşadığı Kuştepe’de gençleri eğitime teşvik etmek, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak amacıyla Şişli Belediyesi’nin katkılarıyla kurulan Roman Sanat Evi, Kasım ayında yeni eğitim – öğretim dönemine başladı.

sisliromansanatevi

Şişli’deki Roman vatandaşların çoğu Kuştepe ve İzzetpaşa Mahallesi’ nde yaşıyor. Genç nüfusu fazla olan Kuştepe Mahallesi’ nde Roman gençleri hayata kazandırmak ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için İstanbul Roman Çiçekçileri Derneği, derneğe bağlı Kuştepe Roman Sanat Evi’ ni 2011 yılında Şişli Belediyesi’ nin katkılarıyla kurdu. Etüt merkezi ve sanat okulu olarak faaliyet gösteren Kuştepe Roman Sanat Evi’ nde, okul öncesinden liseye kadar her yaş grubundan çocuğa müzik, resim, fen bilimleri, matematik, sosyal bilimler alanında dersler veriliyor, atölye çalışmaları yapılıyor.

kusteperomansisli

Boğaziçili Hocalardan Ders!

Boğaziçi Üniversitesi, Robert Kolej, Koç Lisesi gibi Türkiye’nin saygın eğitim ku- rumlarının desteklediği ve bu okullardan gelen gönüllü öğretmen ve öğrencilerden oluşan gruplar, haftanın her günü etüt merkezinde dersler veriyor. Etüt merkezinin yeni eğitim – öğretim dönemi de Kasım ayında başladı. Roman çocukları hayata kazandırmayı amaç edinen Kuştepe Roman Sanat Evi, öğrencilere burs desteği de sağlıyor.

“Çocukları sokaklardan içeri çekebiliyorsak bu bir başarıdır”

İstanbul Roman Çiçekçileri Derneği Başkanı ve Şişli Belediyesi Kuştepe Roman Sanat Evi sorumlusu Metin Salih Şentürk, 2011 yılında bir yaz okulu olarak başlayan bu projenin 150’ den fazla çocuğun hayatına dokunduklarının altını çizerek şunları söylüyor: “Burayı Şişli Belediyesi’ nin katkılarıyla kurduk. Bize her konuda destek oldular. Mahallede yaşayan Romanların yarıdan fazlasının ilkokul diploması yok. Biz Roman çocuklarımızı ve gençlerimizi hayata kazandırmak, onların kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlamak amacıyla böyle bir projeye giriştik ve çabalarımız çok güzel sonuçlar verdi. Çocukları ve gençleri sokaktan içeri çekebiliyorsak bu bir başarıdır. Burada derslere katılıp üniversitede istedikleri bölümü kazanan bir çok gencimiz var.

sisliromansanatevi

“Hocam siz hiç dövmüyorsunuz”

Kuştepe Roman Sanat Derneği’nin eğitmeni ve program sorumlusu İvet Altaras, Roman çocukların eğitime muhtaç olduklarını vurgulayarak “Buradaki çocuklar okula gitmemiş, gidenler de dışlanmış, arka sıralara atılmış ve okullarda sürekli dövülmüş çocuklar. Ben buraya ilk başladığımda bana ‘Hocam siz hiç dövmüyorsunuz’ demişlerdi. Eğitmenin dövmesi gerektiğine inanmışlar, burada farklı bir ortam görünce kendilerine olan güvenleri arttı” diyor.

Haftanın Her Günü Ders Var!

Haftanın yedi günü faaliyet gösteren Kuştepe Roman Sanat Evi, öğrencilere hafta içi bire bir eğitimler veriyor. Hafta sonu ise grup çalışmaları yapıyor. Öğrencilerin yararlandığı kurs hafta içi 15.30 – 18.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 11.00 – 17.00 saatleri arasında açık.

Roman Sanat Evi Şişli

“İlk Defa Sinemaya Gittim”

Her gün etüt merkezine gelen 5. sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Zümrüt Karaçil, okul çıkışından sonra 6 yaşındaki ikiz kardeşlerini evden alıp etüt merkezinin yolunu tutanlardan. Minik Zümrüt, ilk defa etüt merkezinin gezisi sayesinde sinemaya gitmiş. Zümrüt şunları söylüyor; “Okumam çok yavaştı, buraya geldikten sonra hızlı okumaya başladım. Kötü davranışlarım vardı, çevremdekiler bundan rahatsızdı. Burada hepsini düzelttim. Burayı çok seviyorum.

Geleceğin Hüsnü Şenlendiricisi

Klarnet çalan ve etraftakilerin ‘geleceğin Hüsnü Şenlendiricisi’ dediği Mehmet Süzenler, 15 yaşında. 5 yaşından beri klarnet çalıyor, gününün çoğunu etüt mer- kezinde geçiriyor, arkadaşlarına ve etüt merkezindekilere müzik ziyafeti sunuyor. Konservatuar okumak istediğini söyleyen Mehmet, “Ailemde herkes müzikle uğraşıyordu. Ben de küçük yaşta heveslendim. Ailem hiç zorlamadı. Bu işlerde zorlama olmaz, olunca bir anlamı kalmaz. Herkes bana, ‘Çok iyisin’ diyor ama ben ‘Hâlâ en iyisi olamadım’ diyorum. Evimiz kalabalık, yedi kişiyiz o yüzden evde çalamıyorum. Ben de buraya geliyorum burada çalıyorum” diye anlatıyor.