Şişli Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü ortaklığıyla geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında 11 liseden bin 150 öğrenciye Avrupa Birliği Bilgilendirme Seminerleri düzenlendi. “Avrupa hakkında neler biliyoruz?, Avrupa Birliği nedir? ve Avrupa Birliği ne yapar?” gibi konuların ele alındığı programın son bulmasının ardından seçilen 14 lise öğrencisi Şişli Belediyesi tarafından Belçika’nın başkenti Brüksel’e götürüldü.

Öğrenciler Belçika’da Önemli Kurumları Ziyaret Etti

Öğrenciler, merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Komisyonu başta olmak üzere birçok kurumu ziyaret etti. Seyahatin ilk gününde Belçika Kraliyet Sarayı’nı, Karikatür Müzesi’ni, ikinci günündeyse Avrupa Komisyonu Ziyaretçi Merkezi ile AB Parlamentosu’nu gezen öğrenciler Saint Josseten Noode’un belediye başkanı olan Türk kökenli Emir Kır ile bir araya geldi.

sisliogrenci

Seyahatin üçüncü gününde T.C. Brüksel Başkonsolosluğu’nu, NATO Brüksel Merkezi’ni gezdikten sonra Cinquantenaire Parkı ve Atomiun’un kültür turuna katılan öğrenciler, ertesi gün Avrupa Birliği Konseyi’nde iki saatlik bilgilendirme sunumunun ardından dört günlük seyahatlerini sonlandırıp Türkiye’ye döndüler. Şişli Belediyesi sayesinde çok keyifli ve bilgi dolu dört gün geçirdiklerini ifade eden liseli gençler Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’ye teşekkür ettiler.