Hollandalı caz grubu Koffie ve Roman çocuklar, perküsyon atölyesinde buluştu. Kuştepe’yi saksafon ve darbuka sesleri sardı.

Şişli Belediyesi Roman Sanat Evi, Hollandalı caz grubu Koffie’nin Roman çocuklar için gerçekleştirdiği perküsyon atölyesine ev sahipliği yaptı. Kuştepe Mahallesi’nde yaşayan 6 – 14 yaş arasındaki çocuklar, müzik grubu Koffie ile müzisyen Tarık Aslan’dan def, darbuka ve Latin perküsyonları eğitimi aldı. Tanıdıkları enstrümanları Latin perküsyonlarıyla birleştiren çocuklar, müziği yeniden keşfetmenin tadını çıkardı. İstanbul Caz Festivali’nin Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ile yürüttüğü ortak çalışma kapsamında düzenlenen atölye renkli anlara sahne oldu.

Atölye çalışmasına katılan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Şişli Belediyesi olarak dezavantajlı çocuklarımızın eğitimde, sosyal hayatta daha aktif olmalarını sağlayacak çalışmalar yapıyoruz. Bugün Amsterdam’dan Koffie adlı grup Roman Sanat Evi’mize geldi. Buradaki Kuştepeli çocuklarla birlikte vurmalı sazlardan çaldılar, onlara müzik eğitiminde katkıda bulundular. Bunu sağlayan Hollanda Konsolosluğu’na ve çocuklarımıza mentorluk yapan Koffie grubuna çok teşekkür ediyorum.”

Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bartholomeus Van Bolhuis “Buradaki birçok çocuğun zaten doğal yeteneği var; burada bu projeyi yaptığımız ve bu doğal yeteneğe daha da katkıda bulunabildiğimiz için mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Festivallerin Aranan Grubu

Fela Kuti, James Brown, Red Hot Chili Peppers, Miles Davis, The Roots gibi büyük isimlerden ilhamını alan Hollandalı caz grubu Koffie, şimdiye kadar Belçika, Macaristan ve İsviçre başta olmak üzere sayısız Avrupa kentinde sahneye çıktı. Şişli Belediyesi ve Hollanda Konsolosluğu işbirliği kapsamında çalışmalar yapan Koffie, müzisyen Tarık Aslan ile İstanbul ve Mardin’de başka atölye çalışmalarına da katılacak.