2011 yılında hukuksuz bir biçimde İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne satılan Kuştepe kampüsünün bulunduğu taşınmaz yeniden Şişli Belediyesi’nde. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Şişli’ye ait taşınmazlar iade edilene kadar mücadele edeceğini söyledi.

9 Haziran 2011 tarihinde, Şişli Belediye Meclisi’nin 164 sayılı kararı ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne 2 TL karşılığında satılan Kuştepe Kampüsü’nün Şişli Belediyesi’ne iade edilmesi ile ilgili davada yeni bir aşamaya gelindi.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 1. Hukuk Dairesi, Mecidiyeköy Mahallesi’nde bulunan 9 bin 067 ada 1 – 2 parselde bulunan 10 bin metrekare kapalı alana sahip sekiz katlı binanın, 2018 / 27 sayılı kararı ile Şişli Belediyesi’ne iadesini onayladı. Yani taşınmazın belediyeye iadesine bir adım daha yaklaşıldı.

 

BAŞKAN MÜCADELEDE KARARLI1

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, “Şişli’nin mallarının Şişli’ye iade edilmesi için başlattığım mücadelenin başarıya ulaşmasına bir adım daha yaklaştığımız için mutluyum. Partim adına ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışım gereği başlattığım mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğim” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Şişli Belediyesi’ne ait olan taşınmaz, 9 Haziran 2011’de çıkartılan Belediye Meclisi kararı ve 10 Nisan 2012’de imzalanan protokol gereği, 7 Mayıs 2012’de 2 TL karşılığında İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne satılmıştı. Hayri İnönü, 2014’de belediye başkanlığı görevine geldikten sonra 2016 yılında İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne tapu iptali ve tescil davası açmış, dava 4 Temmuz 2017’de 2016 / 322 esas ve 2017 / 2069 karar sayılı dosyalarla belediye lehine sonuçlanmıştı.

HAYRİ İNÖNÜ YOLA DEVAM EDİYOR

2014 seçimlerinden Şişli Belediye Başkanı görevini devralan Hayri İnönü, Mart 2019’da yapılacak yerel yönetim seçimlerinde yeniden aday adayı olacağını açıkladı. “Şişlilere bir söz verdim. Toplam büyüklükleri 92 bin 276 metrekare olan, milyonlarca dolar değerindeki 10 taşınmaz Şişli’ye iade edilene kadar mücadelemi sürdüreceğim” diyen Başkan İnönü sözlerine şöyle devam etti: “2016 yılı Ocak ayında başlattığım hukuk mücadelesinde önemli kazanımlar elde ettik. İdare Mahkemesi’nden 13, Bölge Mahkemesi’nden 6 ve Danıştay’dan çıkan 18 karar da Şişli’nin lehine sonuçlandı. Süreç olumlu bir biçimde devam ediyor. Çok da uzun olmayan bir tarihte kesin sonuçları alacağımızdan eminim.”

Başkan İnönü, göreve geldiği günden bu yana Şişli Belediyesi’nin kurumsallaşması, çocuklar, gençler ve kadınlar için yaşanabilir bir kent yaratmak için mücadele ettiğini belirtti.

“KENT RANTINA KARŞI MÜCADELEYİ SÜRDÜRMEK ZORUNDAYIZ.”

Şişli Belediye Başkanı İnönü konuşmasında kent rantının yarattığı yıkıma da değindi. Yerel yönetimlerde en büyük problemin kamu kaynaklarının yağma edilmesi, yanlış kullanımı ve kaynakların ranta kurban edilmesi olduğunu vurgulayan İnönü “Kent rantı ile mücadelemizi kararlılıkla sürdürmek zorundayız. Eğer bugün düzenli, mutlu ve yaşanabilir kentler yaratamıyorsak bunun en büyük nedeni belediyelerin rant üreten mekanizmalar haline gelmesi. Bu durum mafyavari ilişkileri de beraberinde getiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Sorulan sorular üzerine, Şişli’ye yeniden aday olan Mustafa Sarıgül’ün kendisine yönelik eleştirilerine yanıt vermeyeceğini belirten İnönü “Mustafa Bey şu anda partimizin üyesi. Belediye başkanlığına aday adayı olmak onun hakkı. Demokratik hakkını kullanıyor. Hepinizin yakından bildiği gibi değişik bir tarzı var. Bunu değiştirmemiz mümkün değil, onu böyle kabul edeceğiz. Kendisine başarılar diliyorum” diye konuştu.

Paylaş
Önceki HaberGERİYE GİDİŞİN ANATOMİSİ