Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

Klasik müzik severlerin büyük bir heyecanla beklediği Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası da ekim ayında sezonu açıyor. Konserler Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor. Orkestra 4 Ekim’de Sascha Goetzel şefliğinde Fazıl Say’ın Bülent Evcil için yazdığı flüt konçertosuyla sezonu açıyor. Orkestra, 8 Kasım’daki özel konserde Gürer Aykal ve Gülsin Onay gibi iki büyük sanatçıyı bir araya getiriyor. Türk Beşlisi’nin Türk çok sesli müziğinden oluşan repertuvarı klasik müzikseverlerle buluşturuyor.

  4.İstanbul Tasarım Bienali

4.1İstanbul Tasarım Bienali Okullar Okulu başlığıyla eylül ayında açıldı. Belçikalı Jan Boelen küratörlüğündeki bienal tasarım eğitimi nasıl farklı olabilir, geleneksel olanı teknolojiyle nasıl bir araya getirebiliriz, eskiden ve yeniden neler öğrenebiliriz soruları üzerine kafa yoruyor. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali altı hafta boyunca ücretsiz sergilerin yanı sıra atölye, film ve panellere ev sahipliği yapacak. Tasarım, mimari, biyoloji, sosyoloji, gastronomi, pedagoji, ekoloji, teknoloji ve ekonomi gibi pek çok farklı alanda 100’ün üzerinde katılımcının projeleri yer alacak.

Tüm şehre yayılacak 4. İstanbul Tasarım Bienali’nde “3 Roman 1 Gezi” turunda katılımcılar Ahmet Ümit eşliğinde yazara ilham veren sokakları dolaşacaklar. Pedallıyorum ekibi rehberliğinde Bisiklet Turu’nda Bahçeköy’den başlayıp Emirgan Korusu’na kadar İstanbul gezilecek.

Sokak lezzetleri turu, Göç Eden Tatlar Turu, Müzik Turu, Şimdiki İstanbul’da Ustalar Turu ve İstanbul Fenerleri turu İstanbul’un tasarım gözüyle adım adım yeniden keşfedilmesini sağlıyor. 4. Tasarım Bienali, 4 Kasım’a kadar Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X İstanbul’da ücretsiz olarak gezilebilir.

Ara Güler Müzesi

Islık Çalan Adam

Fotoğraf sanatının duayenlerinden Ara Güler ile Doğuş Grubu’nun işbirliğiyle hazırlanan Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) ve Ara Güler Müzesi, kapılarını Bomontiada İstanbul’da ziyaretçilere açtı. Ara Güler’in çok yönlü sanatçı kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan ve Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip ilk fotoğraf sanatçısı müzesi olma özelliğini taşıyan Ara Güler Müzesi’nde sanatçının arşivinden fotoğraf, hikâye, video vemaket kitaplardan oluşan bir seçki Islık Çalan Adam başlığı altında ilk kez sergileniyor.

Adres: Merkez Mahallesi Silahşor Caddesi Birahane Sokak Şişli

Direniş Alanı Olarak Sanat

Borusan Quartet 13 Kasım’da Kadıköy Süreyya Operası’nda sezonun ilk konserini veriyor. Borusan Müzik Evi konserleri de 1 Kasım’da başlıyor. Akbank Sanat etkinlikleri eylül ayında başladı. Sezon boyunca sergiler ve konserler devam edecek. “Yıl boyu sanat, yıl boyu festival” diyen İş Sanat dünyaca ünlü usta sanatçı ve toplulukları klasik ve dünya müziğinin en seçkin isimlerini, dans gösterilerini bu sezonda sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

İstanbul’da sanat elbette bunlarla sınırlı değil. Tiyatrolar, yeni galeriler, yeni etkinlikler, İstanbul Modern, Arter ve SALT… İstanbul’da sanat haftaları hiç bitmeden devam ediyor. Çağdaş Sanat Fuarı yöneticilerinden Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman çağdaş sanatın bir direnme ve muhalefet alanı olduğunu söylüyor. Kahraman’a göre dünya bir cehennem ve sanat buna güçlü bir cevap veriyor

.