İsmet İnönü 134 Yaşında

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı ve 35 yıl boyunca Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanlığını üstlenen İsmet İnönü, doğumunun 134. yılında Şişli’de anıldı. Anma töreni İsmet İnönü’nün torunu Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün ev sahipliğinde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlendi. Sunay Akın’ın sunumuyla başlayan törene CHP İstanbul Milletvekilleri Gürsel Tekin, Sibel Özdemir, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı Tahir Doğaç, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, KadınDernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’nün yanı sıra pek çok siyasetçi, sivil toplum temsilcisi ve Şişlili katıldı.

CHP’Lİ AİLEMLE BİRLİKTEYİZ…

Törende konuşma yapan Başkan Hayri İnönü, İsmet İnönü’nün doğumunun 134. yılını kutlamak adına toplandıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “İsmet Paşa’nındoğum günlerini, ölüm yıldönümlerini normalde İnönü Vakfı ile Heybeliada’da ya da Ankara’da kutlarız ama bugün CumhuriyetHalk Partili ailem ve dostlarımızla hep birlikteolmak istedik. Bu vesileyle de gururduyduğumuz tarihimizi bir kez daha hatırlamakistedik.” İsmet İnönü’nün eğitimeverdiği öneme dikkat çeken Başkan İnönü bir anısını da paylaştı: “İsmet İnönü yedinci sınıfta okurken sınıfta kalmış ve kendisini sınıfta bırakan öğretmeninin adını babama vermiş. Bu anı, onun sınıfta kalmasını ileriki hayattaki başarısının başlangıcı olarak gördüğünü gösteriyor.”

FOTOĞRAFLARLA İSMET İNÖNÜ

Törende Sunay Akın’ın öyküsel sunumuyla Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluş ve kuruluş hikâyeleri yeniden hatırlandı. Cumhuriyet türkülerini seslendiren Livaneli Korosu unutulmaz bir konser verdi. İnönü Vakfı Arşivi’nden özel olarak seçilen İsmet İnönü fotoğraflarının ilk kez sergilendiği etkinlik yoğun ilgi gördü.