Bilim Evleri Beş Yaşında

Çocukların derslerini desteklemeleri ve boş zamanlarını verimli geçirmeleri için açılan Şişli Belediyesi Bilim Evleri beşinci kış döneminde.  24 Eylül’de 2018 – 2019 kış sezonuna başlayan Feriköy, Gülbağ ve Mahmut Şevket Paşa Bilim Evleri’nde 800’e yakın öğrenci derslerine başladı. Öğrenciler, haftanın altı günü fen bilgisi, İngilizce, matematik ve Türkçe derslerinde destek alıyor.

Bilim Evleri’nde çocukların programlama ve analitik düşünme yeteneklerinin geliştirilmesi de hedefleniyor. Çocukları bilgisayar başında tüketici olmaktan çıkarıp üretici konuma getirmek amacıyla Habitat Derneği işbirliğiyle Yarını Kodlayanlar başlıklı kodlama eğitimi veriliyor. Proje kapsamında 2016 yılında bir öğr1enci, kodlamanın hayatını nasıl değiştirdiğini anlatmak üzere Türkiye’yi temsilen Londra’daki Connected Education konferansına katıldı. 2017 yılında da Gülbağ Bilim Evi’nden 20 öğrenci, robotik kodlama eğitimiyle geliştirdikleri projelerini, aralarında Hüsnü Özyeğin, Bülent Eczacıbaşı ve Arzuhan Doğan Yalçındağ gibi isimlerin de bulunduğu, Türkiye Vodafone Vakfı danışma kuruluna sundu. Yine 2017’de 25 öğrenci bir ay boyunca Robert Koleji’nde kodlama eğitimi aldı.

 

KÜLTÜR SANATA YOLCULUK

Çocukların sanat anlayışının gelişmesi amacıyla düzenlenen müze gezileri bu yıl da devam edecek. Öğrencilerin, her ay İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde farklı temalı sanat atölyelerine dahil edilerek dünyaya ve iç dünyalarına farklı perspektiflerden bakmaları sağlanacak. Rahmi Koç ve İş Bankası Müzeleri de gezilen mekânlar arasında. Öğrenciler, Sadberk Hanım Müzesi’ndeki sanat tarihi ve arkeoloji atölyelerinde Anadolu uygarlıklarının izini sürecek.

Sadece müze gezileri değil; kitap fuarları da ziyaret edilen yerler arasında. Yaşayan Kütüphane etkinliğiyle empati kurmanın önemi anlatılıyor; Gülbağ Bilim Evi’nin daimi üyesi Curie isimli kedi ve hayvan barınağı ziyaretleriyle hayvan sevgisinin kazandırılması amaçlanıyor. Gülbağ Bilim Evi’nde cumartesi günleri düzenlenen satranç kursuyla büyük hayatın küçük bir modeli olarak tanımlanan satrancın sevdirilmesi hedefleniyor.

 

Gülbağ Bilim Evi: (0212) 220 17 02

Feriköy Bilim Evi: (0212) 234 94 38

Mahmut Şevket Paşa Bilim Evi: (0212) 235 31 24