Şişli Belediyesi ve Hindistan Başkonsolosluğu’nun birlikte düzenlediği

Şişli Sokak Festivali 20 Temmuz’da başlıyor; sokaklar festivalle renkleniyor.

 

Şişli Belediyesi’nin gelenek haline getirdiği Şişli Sokak Festivali’ne geri sayım başladı. Festival, bu yıl Şişli Belediyesi ve Hindistan Başkonsolosluğu’nun işbirliğiyle düzenleniyor. 20 Temmuz’da başlayıp ağustos boyunca devam edecek

festivalde her cuma Nişantaşı Sanat Parkı’nda Hint filmleri gösterilecek; cumartesi günleri de Şişli’nin  farklı noktalarında müzik dinletileri, dans ve animasyon gösterileri düzenlenecek. Şişli’yi karnaval alanına dönüştürecek festivalin programı şöyle:

 

3 Idiots Film Gösterimi

20 Temmuz, Cuma

Nişantaşı Sanat Parkı

Saat: 20.30

 

Caz Dinletisi / Salsa ve Bachata Dans Gösterileri ve Animasyon Gösterisi

21 Temmuz, Cumartesi

Nişantaşı Sanat Parkı

Saat: 19.00 – 21.00

 

Kahaani Filmi Gösterimi

27 Temmuz, Cuma

Nişantaşı Sanat Parkı

Saat: 20.30

 

Caz ve Pop Müzik Dinletisi

28 Temmuz, Cumartesi

Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi Beymen Önü

Saat: 19.00 – 21.00

 

Queen Filmi Gösterimi

3 Ağustos, Cuma

Nişantaşı Sanat Parkı

Saat: 20.30

 

80’ler – 90’lar Müzik Dinletisi ve Dans Gösterisi

4 Ağustos, Cumartesi

Nişantaşı Sanat Parkı

Saat: 19.00 – 21.00

 

Taare Zameen Par Filmi Gösterimi

10 Ağustos, Cuma

Nişantaşı Sanat Parkı

Saat: 20.30

 

Halk Müziği ve Pop Müzik Dinletisi, Animasyon Gösterisi

11 Ağustos, Cumartesi

İnönü̈ Mahallesi Papa Roncalli Sokak

Saat: 19.00 – 21.00

 

Paheli Filmi Gösterimi

17 Ağustos, Cuma

Nişantaşı Sanat Parkı

Saat: 20.30

 

Pop Müzik Dinletisi ve Animasyon Gösterisi

18 Ağustos, Cumartesi

Fulya Mahallesi Ortaklar Caddesi Nejat Uygur Parkı

Saat: 19.00 – 21.00

 

 

“Modern Yaşamın Kıyılarında”

 

Şişli Belediyesi, Türkiye’de çağdaş sanatın gelişmesine önemli katkılar sağlayan Görsel Sanatlar Vakfı (GÖRSAV) işbirliğiyle yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Çağdaşlaşma ve yenilik uğruna kişiliğinden vazgeçmeden hayat verdiği eserlerle takdir toplayan Nejdet Vergili’nin Modern Yaşamın Kıyılarında sergisi, Şişli Belediye Başkanlığı Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı. Sergi, 3 Ağustos’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Tuval üzerine yağlı boya toplam 12 eserden oluşan bu sergi, insanın evrensel yalnızlığına birer kanıt olması ve varoluş çabasını yansıtması açısından dikkat çekiyor. Çalışmalarını Türkiye ve İtalya’da bağımsız sanatçı olarak yürüten Vergili, bugüne dek Türkiye’nin önemli galerilerinin yanı sıra İtalya, Almanya ve ABD’de sanatseverlerle buluştu.

Adres: Merkez Mahallesi Darülaceze Caddesi No: 8

 

Şişlililerin Yeni Komşusu: Tiyatro Pera

 

Tiyatro Pera, 17. yılında perdelerini Şişli’de açıyor. Kurulduğu 2001 yılından bugüne kadar Taksim’deki yerinde temsiller veren Tiyatro Pera, 2018/2019 sezonundan itibaren Şişli Black Out’ta. Yeni yerinde yeni heyecanlarla yola devam eden ekip, yeni sezonda Herkes Tek Basına Ölür adlı yeni oyunla birlikte, toplam beş oyunu Şişlililerle buluşturacak. Minik tiyatro severleri unutmayan ekip iki tane de çocuk oyunu sahneliyor. Tiyatro Pera, tiyatronun yanı sıra konserler, yeni metinlerin tanıtılacağı okuma tiyatrosu ve disiplinler arası etkinliklerle Black Out Sahnesi’ni kültür merkezine dönüştürmeyi hedefliyor. Ekim ayında açılacak ve su sıralar mimari düzenleme hazırlıkları süren mekânda, kitap okuma alanları bulunan Kafe Fuaye ile değişik sahneleme imkânları verecek modern bir sahne yer alacak. “Şişli sanatla daha da güzelleşecek” diyen Tiyatro Pera, etkinlikler konusunda sanatsever Şişli halkından öneri ve isteklerini de bekliyor. Tiyatro Pera ve oyunlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için www.tiyatropera.com adresini ya da sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Şişli Black Out Abide-i Hürriyet Caddesi No: 211 C Blok

 

“Adalet” Tiyatro Sahnesinde

Türk sinemasının usta oyuncuları Rutkay Aziz ve Taner Barlas adaleti tiyatro sahnesine taşıyor.

 

Yazar Ümit Denizer’in kaleme aldığı Adalet, Sizsiniz isimli oyun, Taner Barlas ve Rutkay Aziz’in muhteşem yorumlarıyla Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde. Perdeci Oyuncuları tarafından hazırlanan tek perdelik oyun 5 Temmuz günü 20.30’da sahnelenecek.

 

Tarihteki üç farklı mahkumiyet kararı ve bu kararların yıllar sonra kaldırılması üzerinden adalet kavramını ele alan oyunda, MÖ 5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkûm ettiği bilimci Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen isçi Sacco ile Vanzetti’nin hikâyeleri anlatılıyor.

 

Adalet, Sizsiniz oyunu, sahnelenmeden 2012 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş; geçtiğimiz aylarda bazı illerde sahnelenmesi yasaklanmıştı.

Adres: Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi, 19 Mayıs Mahallesi Halaskârgazi Caddesi

No: 168 Şişli

Telefon: (0212) 231 24 43 / 231 39 16