Şişli Belediyesi, çalışanlarının haklarını korumaya devam ediyor. Bu kapsamda Şişli Belediyesi ile DİSK/GENEL-İŞ Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Kadın çalışanlara sağladığı sosyal haklarla öne çıkan sözleşmede bir ilke imza atıldı: Eşi doğum yapan erkeklere verilen izin 30 güne çıkartıldı. Eşine şiddet uygulayan erkeğin maaşının yarısı da eşine ve çocuğuna verilecek.

İşçilerinin haklarını artırarak koruyan Şişli Belediyesi ile DİSK/GENEL-İŞ Sendikası (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) arasında 2018/2020 dönemi toplu iş sözleşmesi yapıldı. Sözleşme, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile DİSK/GENEL-İŞ Genel Başkanı Remzi Çalışkan tarafından imzalandı. Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, GENEL-İŞ Toplu Sözleşme Daire Başkanı Mahmut Şengül, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Kadınlarla Dayanışma Vakfı’ndan Papatya Bostancı ve Ayşe Yetmen, KA.DER Başkanı Nuray Karaoğlu, Profesyonel İş Kadınları İstanbul Başkanı Aylin Olsun, Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği Program Koordinatörü Zelal Ayman, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’ndan Yasemin Temizarabacı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı Aile Eğitimleri Birimi Direktörü Hasan Deniz ile Şişli Belediyesi çalışanları katıldı.

 

“ÇOCUK KREŞE KADIN İŞE…”

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü “Sözleşmede yer alan kimi maddelerin

toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine destek olacağına inanıyorum” diyerek başladığı sözlerine şöyle devam etti: “Kadınların işgücüne katılımı hem ekonomik hem de sosyal açıdan kalkınmayı sağladığı gibi, yoksulluğun azaltılmasında da çok önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle çalışma hayatımızın kadınlar lehine düzenlenmesi büyük bir önem taşıyor. Kadını iş yaşamından uzaklaştıran, çocuk ve yaşlı bakımı gibi sorumlulukların yükünü hafifletmek istiyoruz. Bu amaçla erkeklerin de çocuk bakımını üstlenmelerini önemsiyorum. Eşi doğum yapan erkeklere tanınan 30 gün doğum izni kadının üzerindeki yükün azaltılması için yeterli olmasa da önemli bir adım. Ne diyoruz biz? Çocuk kreşe kadın işe…” Başkan İnönü, sözleşmenin hazırlanması sürecinde belediyenin ekonomik koşullarının zorlandığını, KHK’larla belediye şirketlerine geçiş yapan personellerin de sözleşmeden yararlanması için çalışmalar yapıldığını belirtti.

 

“İŞÇİ ARKADASLARIMIZA HAYIRLI OLSUN.”

Törene katılamayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yolladığı mesajında sözleşmenin toplumsalcinsiyet eşitliği açısından iki önemli maddeyi içerdiğini vurguladı: “Sözleşmeyle erkeklere tanınan 30 gün doğum izni, çocukla beraber doğan mutluluğun da, sorumlulukların da paylaşılması açısından oldukça önemli. Öte yandan sözleşmede yer alan ‘eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan işçinin maaşının yüzde 50’sinin bir yıl süreyle eşine ödenmesi’ne dair madde de kadına yönelik şiddeti önlemek açısından önem taşıyor. Bu madde sayesinde, şiddet gören kadın yargıya başvurmak da dahil olmak üzere haklarını kullanırken kendisini daha güçlü hissedecek. Şişli Belediyesi ile GENEL-İŞ Sendikamız arasında imzalanan bu toplu sözleşmesinde emeği geçen herkese bir kez teşekkür ediyor, işçi arkadaşlarımıza hayırlı olsun dileklerimi iletmek istiyorum.”

Törende konuşma yapan avukat Hülya Gülbahar “Çalışmalarını kendi bünyesinde oluşturduğu eşitlik birimi ve kendi bölgesinde olsun olmasın konunun uzmanı STK’larla ortak çalışmayı başarabildiği için Şişli Belediyesi’ne teşekkür ederim. Bu çalışmalar bizi bu günlere getirdi; umarım daha güzel günlere hep beraber götürür” temennisinde bulundu.

 

GENEL-İŞ Sendikası avukatı İnciser Alptekin de konuşmasına belediye çalışanlarına teşekkür ederek başladı: “Bizim yanımızda yer aldığınız için size teşekkür ederim. Biz sizlerle birlikte bu mücadeleyi yükselttik. Sizler için bu haklar kazanıldı.”

 

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN BAZI KAZANIMLARI

> 1 Mayıs’ta tüm çalışanlara 250 TL ikramiye verilecek.

> Sendika üyesi isçilere Ramazan ve Kurban bayramlarında ayrı ayrı verilen 300 TL

bayram yardımı parası 450 TL’ye çıkartıldı.

> Senede bir kere verilen yakacak parası 400 TL iken 550 TL oldu.

> Fazla çalışan isçiye ücreti yüzde 100 zamlı ödenecek. Gece çalışmaları normal

çalışma ücretlerinden yüzde 25 zamlı olacak.

> Çalışanlara yapılan 500 TL giyim yardımı 750 TL’ye çıkarıldı. Sözleşmenin ikinci

yılında giyim yardımı ikinci yıl ücret zammı oranında arttırılacak.

> İşçilere, fiilen çalıştıkları günlerde net 30 TL yemek yardımı yapılacak. Sözleşmenin ikinci yılında ise yemek bedeli ücret zammı oranında arttırılacak.

> Anaokulu, ilk, ortaöğretim ve lise de okuyan çocuklara sözleşmenin birinci yılında

net 500 TL verilecek. Sözleşmenin ikinci yılında ücret zammı oranında arttırılacak.

> Üniversite ve yükseköğretimde okuyan çocuklara sözleşmenin birinci yılında net

750 TL verilecek. Sözleşmenin ikinci yılında ücret zammı oranında arttırılacak.

> Okumayan engelli çocukları için sözleşmenin birinci yılında net 1.200 TL öğrenim

yardımı yapılacak. Sözleşmenin ikinci yılında ücret zammı oranında arttırılacak.

> İşçinin evlenmesinde 1.000 TL tutarında net evlilik yardımı yapılacak.

> Toplu iş sözleşmesinde 28 Şubat 2018 tarihinde işbaşında bulunan Kent-Yol i

işçilerinin gündelik ücretleri 1 Mart 2018 tarihinden itibaren ilk altı ay geçerli olmak üzere yüzde altı zam yapılarak günlük ücret tabanı net 87 TL’ye yükseltildi. İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre 01.09.2018 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde altı, 01.03.2019 tarihinden geçerli olmak üzere de yüzde 11 oranında zam yapılacak.

 

KADIN ODAKLI BELEDİYE

Kadınların is hayatında aktif rol alması ve sosyal hayata özgür katılmalarına destek olmak için çalışan Sisli Belediyesi bu anlayışını toplu is sözleşmesinde de gösterdi. Yeni sözleşmeye göre:

 

> Türkiye’de bir ilki hayata geçiren Şişli Belediyesi eşi doğum yapan isçiye 4857 sayılı İş Kanunu’ndan kaynaklanan izinler dahil olmak üzere 30 gün izin alabilecek.

> Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği maddesine göre eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan isçinin maaşının yüzde 50’si bir yıl süreyle eşine ve çocuğuna ödenecek.

> Yasaya göre, 4 ay olarak düzenlenen doğum izni yeni toplu is sözleşmesinde 8 ay olacak.

> Toplu is sözleşmesiyle belirlenen yasaya göre, Şişli Belediyesi çalışanları, belediyeye ait kreşlerden yüzde 50 indirimle yararlanacak.

> Doğum yapan Şişli Belediyesi çalışanı kadına bir kereye mahsus ödenen 500 TL doğum parası yeni sözleşmeyle 1.000 TL olacak.

> Şişli Belediyesi’nde çalışan kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir gün izinli. Ayrıca kadınların 8 Mart gününe özel aldıkları 600 TL ikramiye de 800 TL’ye çıkarıldı.

 

Fatih Tulun

Şişli Belediyesi Basın Bürosu Personeli

Bana göre en önemli madde babalık izninin 30 gün olması. Bir buçuk sene önce oğlum oldu. Sekiz günlük iznim vardı; ister istemez eşime yardımcı olamadım. Senelik izin aldım ki bir aya tamamlayayım. Bir aydan az olunca hiçbir şeye yetişemiyorsun. Çocuğun kimliğini mi çıkartacaksın? Bakımıyla mı uğraşacaksın? Anneye mi yardım edeceksin? Bu hak için sendikaya ve Başkan Hayri İnönü’ye çok teşekkür ediyorum.

 

Canan Güllü

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı

Sivil toplum örgütleri olarak, yerel yönetimlerde çalışan kadınların eşit olması için çok çalıştık. Şimdi emeğimizin karşılığını alıyoruz. Bana göre kadınların Türkiye’de layık olduğu yer, Atatürk tarafından seçme ve seçilme hakkının verildiği zamanki kazanımlardı. Şimdi yerelde verilen kazanımlarla da yol arkadaşlığı yapıyoruz. Doğum izni, babalık izni gibi eşit birey hikâyelerinin gündeme gelmesini sağladığı için Başkan Hayri İnönü’yü, emekçi arkadaşlarımı ve sendika başkanını kutluyorum.

 

Ahmet Öztürk

Şişli Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Personeli

20 yıllık Kent-Yol işçisi olarak sözleşmeden memnunum. Ülkenin şartlarına, yapılan diğer toplu sözleşmelere ve bizlerle aynı şartlarda çalışan iş yerlerine bakılırsa gerçekten iyi bir sözleşme.

 

Neşe Karaçimen

Şişli Belediyesi Personeli

Ekonomik ve sosyal haklarımızda sendikamızın emeği ve belediye başkanımızın desteğiyle önemli iyileştirmeler yapıldı. Özellikle kadın odaklı pek çok madde bulunuyor. Toplu iş sözleşmesi toplumsal cinsiyet eşitliği açısından büyük önem taşıyor.

 

Hasan Deniz

Anne Çocuk Eğitim Vakfı Aile Eğitimleri Birimi Koordinatörü

Toplu iş sözleşmesi, çocukların gelişimi ve sorumluluğun eşit paylaşılması açısından oldukça anlamlı. Babalara bir ay izin vermek, çocuk bakımında sorumluluğu olduğunun altını çizmek anlamına geliyor. Ama o bir ay nasıl geçirilecek? Babaların çocuk bakımında sorumluluk üstlenmek konusunda desteğe ihtiyaçları var. Bunun için de sadece izni sağlamak değil, o iznin etkin geçirilmesi için babaları yönlendirmek gerekiyor. Bu açıdan da Şişli Belediyesi ile yaptığımız baba destek programları çok önemli.

 

Gülsüm Kav

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi

Maddelerin her biri çok fark yaratacaktır. Özellikle iki madde üzerinde durmak istiyorum. İlki, kadına şiddet uygulayan erkeğin maaşının yarısının kadına verilmesi.

Bu madde şiddet uygulayan erkeğe yaptırım uygulanması; kadının güçlendirilmesi demek. İkinci madde, doğum izninin 30 güne çıkartılması. Kadınların üzerindeki rolü paylaşmaları ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması için çok önemli bir adım. Erkeklerin sorumluluğu üstlenmesi hem kendilerinin hem de çocukların bütünlüklü bir birey olmasını sağlayacaktır. Bu tür kurallar daha eşitlikçi, sağlıklı ve daha üretken birey ve toplum olmamızı sağlayacaktır.