Şişlililer nasıl bir Şişli’de yasamak istiyor? Sisli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve Şişlililer “Halk Günleri”nde buluşuyor. Halk anlatıyor; çözüm yolları birlikte aranıyor.

 

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile Şişlililer halk Gününde buluştu. Başkanlık binasında yapılan Halk Gününe katılan Şişlililer isteklerini ve sorunlarını doğrudan Başkan İnönü’ye anlatma olanağına sahip oldular. Başkan Hayri İnönü ve birim müdürleri ise halkın her türlü sorununa çözüm bulmaya çalıştı. Halk Gününe gelenlerden biri de ikiz çocuk annesi Mari Kasparyan’dı. Mari Hanım’ın çocuklarından biri otizmli; başkanla görüşmeye çocuğu ve tüm otizmli çocuklar için gitmiş. “Benim hiçbir şeye ihtiyacım yok ama onun eğitime ihtiyacı var, eğitim aldıkça iyileşir” diye anlatıyor görüşmenin odak noktasını. Mari Hanım’ın çocuğu Tohum Otizm Vakfı okuluna gidiyormuş. Mari Hanım otizm okullarının eksikliğini “Başka gidecek yer yok” diye vurguluyor. Görüşmenin olumlu geçtiğini, başkanın yardım sözü verdiğini söyleyen Mari Hanım talebini de dile getiriyor: “Neden koca Şişli’de otizm okulu yok? O kadar çok okul var ama otizm okulu yok. Okullar açılsın ki o çocuklar evde hapis olmasın. Sadece okullar değil; otizmli çocuklar için bakım evleri kurulabilir.” Mari Hanım eğitimin çocuklar için çok önemli olduğunun altını da çiziyor: “Çocuğumun elinden tutarak onu buraya da getirebilirdim. Ama bugün Profilo AVM’de Tohum’un sene sonu gösterisi var. Engelli dediğimiz, çoğu kişinin yüzüne bakmadığı çocuklar sahnede tek başına oynayacak.”

 

ŞİŞLİLİLER HALK GÜNÜ’NDEN MEMNUN

Halk Günü etkinliğinin önemine de değinen Mari Hanım sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Bu tür etkinliklerin daha çok duyurulması ve yapılması lazım. Çünkü çok kişinin sorunu var. Çözüm bulunabilir ya da bulunamaz ama en azından insanlar halk günlerinde sorunlarını dile getirir.

 

İşsizlik herkesin başlıca derdi. Bu sorunu yaşayan kişilerden biri Gonca Şan. 20 yıldır Şişli sakini olan Gonca Hanım oğlunun staj yapması için başvurmuş. Görüşmenin güzel geçtiğini belirten Gonca Hanım Halk Günü uygulamasını olumlu bulduğunu, başkanla sorunları baş başa görüşmenin güzel hizmet olduğunu belirtiyor. İşsizlik derdi olan kişilerden biri de Gülay Karakuş. 18 yıldır Okmeydanı’nda yaşayan Gülay Hanım, geçtiğimiz dönemlerde işten çıkartılmış. “Türkiye şartları malum; çalışmamız lazım” diyen Gülay Hanım çareyi Halk Günü etkinliğinde bulmuş. Görüşmenin olumlu geçtiğini, Başkan İnönü’nün yardım edeceğini söylediğini belirten Gülay Hanım “Bu tür görüşmeleri çok faydalı buluyorum, çok daha önceden yapılsa daha güzel olurdu ama iyi ki yapıldı” değerlendirmesinde bulundu. Gülay Hanım Şişli sevdasını da şöyle anlattı: “Şişli demokrat, aydın ve Atatürkçü bir ilçe. Burada yaşadığım için çok şanslıyım, huzurluyum. Şişli’nin çok avantajı var. Belediye ücretsiz kültür sanat etkinlikleri düzenliyor; hafta sonları sağlık koşularına katılıyoruz; spor merkezleri açılıyor. Bu hizmetlerin hepsinden faydalanıyoruz. Hiç sıkıntı yaşamadım.”

 

“Bir semtin iyi ya da kötü olduğu insanların hayvanlara davranışlarıyla belli olur;

Şişli, iyi ve hayvan seven insanların olduğu modern bir ilçe, kadınlar diğer yerlere göre daha özgür burada” diyerek anlatıyor Şişli’yi Serkan Aytuğ. Beş yıldır Şişli’de yaşayan Serkan Bey ilçenin dezavantajlarını da sayıyor: “Dezavantajları trafik, kalabalık ve şikâyet ettiğim ışık kirliliği…” Işık kirliliğine bir an önce çare bulunmasını isteyen Serkan Bey, Başkan Hayri İnönü ile görüşmenin olumlu geçtiğini, sorununa çare bulunacağını söyledi.