Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Candaş 18 Temmuz 2016 yılında Şişli Belediyesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybetmişti.

Cemil Candaş göreve başladıktan sonra Şişli’de uzun yıllardır kök salan rant çetelerinin, karanlık odakların hedefi olmuştu. Çünkü̈ Candaş usulsüz ve haksız alınan imarları tespit edip gereken işlemleri yaparken, yasal olmayan taleplerle de sonuna kadar mücadele ediyordu.

Cemil Candaş’ın cenaze töreni sırasında Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de yaptığı Candaş’a veda konuşmasında bu konuya dikkat çekip; “Cemil Candaş, Şişli’de öteden beri alışılagelen çürük, zehirli, ama bazılarının pek övündüğü bir modele karşı, dik durduğu için şehit düşmüştür. Bu model ‘Sen işe başla, biz sonradan kitabına uydururuz’ diyen rantçıların modelidir.” Şişli’de işler artık böyle yürümüyor! Yürümeyecek! Halk bana güvendi ve oyunu verdi. Malını teslim etti. Buna tecavüz etmek isteyenlere, ben ve Cemil gibi dimdik duran arkadaşlarım, asla izin vermeyeceğiz” demişti.

 

ZANLILAR HAPİSTE

Saldırı sonrası yakalanan zanlıların yargılanmalarına İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Tetikçi Şenol Şahin, azmettirici Mithat Yılmaz, kasten adam öldürmeye yardımcı olma suçlamasıyla Engin Gölve, Hacı Avcı, Metin Şentürk ve Bilal Yamak hakim karşısına çıktı.

Cemil Candaş’ı kurşunlayan sanık Şenol Şahin Keten İnşaat’ın sahibi Rıza Keten’in kendisine tuvalette Cemil Candaş’ı öldürdüğü silahı verdiğini söyledi. Mahkeme heyeti de, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca Cemil Candaş’ın öldürülmesine ilişkin Mehmet Tüysüz, Rıza Keten, Selahattin Keten ve Levent Karaman hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlanarak iddianame düzenlenmesi durumunda bu davayla birleştirilmesine karar verdi.

Ancak aradan iki yıl geçmesine rağmen davada henüz bir ilerleme kaydedilebilmiş değil. Konuyla ilgili olarak Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü; “Devletin mahkemelerine, adaletine güveniyorum. Mutlaka suçlular gerekli cezayı alacaklardır” diyor. Ancak davanın ağır ilerlemesi kamu vicdanında rahatsızlık oluşmasına neden oluyor.