Hayri İnönü Şişli Hayat Mayıs Ayı Köşe Yazısı

70

Değerli Şişlili komşularım,

Güneşin kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde Şişli cıvıl cıvıl rengarenk bir bahar yaşıyor. Dopdolu geçen nisan ayından sonra mayıs ayında da birbirinden renkli, birbirinden önemli etkinlikleri ve özel günleri bir arada kutlayacağız.

Mayıs ayı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş fikirlerinin ateşlendiği önemli bir tarih. Ancak Şişli için 19 Mayıs’ın ayrı bir önemi var. Mustafa Kemal Paşa 1918 yılının Aralık ayından 16 Mayıs 1919 tarihine kadar Şişli’de bulunan ve şu anda Atatürk Müzesi olan evde konakladı. Bu evde vatanın kurtuluşunun planları yapıldı. Yanında da İsmet (İnönü) Paşa, Ali Fuat (Cebesoy) Paşa, Kazım (Karabekir) Paşa ve Rauf Orbay gibi önemli isimler vardı. Kurtuluş ateşinin yakıldığı 19 Mayıs’ı Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak her yıl olduğu gibi Şişli’de büyük bir coşku içinde kutlayacağız. Bu yıl 19 Mayıs’ın Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle Şişlili komşularımızla sokaklarımızda, parklarımızda hep birlikte barış ve huzur içinde iftarımızı açtıktan sonra Ulu Önderimizi anacak ve Gençlik Bayramı’nı tam bir şölen havası içinde kutlayacağız.

Mayıs ayında bir büyük coşkuyu daha yaşayacağız. Bütün dünyada 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanan Hıdrellez bu yıl da yine bereket, huzur, bolluk ve barış dilekleriyle Maçka Sanat Parkı’nda kutlanacak. Sadece Roman komşularımızın değil, bütün İstanbulluların davetli olduğu bu şenlikte yine mutluluk ve kardeşlik dilekleriyle Hıdrellez ateşinin üstünden atlayacağız.

Mayıs ayında Müslüman dünyası için önemli bir dönem olan Ramazan ayına giriyoruz. Paylaşmanın, komşuluğun, kardeşliğin ve bereketin ayı olarak kabul ettiğimiz Ramazan ayında sofralarımızı bütün kardeşlerimize açarız. Biz de Şişli Belediyesi olarak her mahallemizdeki komşularımızla bir araya gelip, barış ve kardeşlik sofraları kuracağız. Bir arada iftar yapmanın, bereketi paylaşmanın mutluluğunu bir kez daha yaşayacağız. Mahalle iftarlarımıza tüm Şişlili komşularımız davetlidir.

Ve Anneler Günü…

Mayıs ayının en anlamlı günlerinden biri…Varlık sebebimiz, ilk öğretmenimiz, hep yol göstericimiz ve kanatsız koruyucu meleklerimiz annelerimizi anmak için bir gün yetmez kuşkusuz. Ancak yine de doğuran ya da doğurmadan anne olan her kadının Anneler Günü’nü kutluyorum. İyi ki varsınız…

Sevgili komşularım,

Hepinizin yakından takip ettiği gibi Şişli her alanda Türkiye’nin öncü belediyelerinin başında geliyor. İnsani Gelişim Vakfı’nın bu yıl ikincisini yayımladığı İnsani Gelişim Endeksi İlçeler Raporu’na göre Şişli, belirli kriterler açısından Türkiye’de yaşam kalitesinin en yüksek olduğu dört ilçeden biri. Geçen yıl 11. sırada yer alan Şişlimizin bu yıl büyük bir başarı elde ederek 4. sıraya yükselmesinde bizim çalışmalarımız kadar sizlerin yol göstericiliği ve hizmetlerimize katılımınız da etkili oldu. Bu nedenle bu başarıyı bütün Şişlili komşularımıza atfediyorum. Sizleri daha kaliteli bir kent yaşamına taşımak için tasarladığımız hizmetlerimize devam ediyoruz. Geçen ay Ali Atmaca ve Kuştepe parklarımızın yeniden düzenlemesini yaparak halkımızın hizmetine sunduk. Mayıs ayı içinde de Mahmut Şevket Paşa Toplum Merkezi, Gülbağ Spor Merkezi ve Engelliler Koordinasyon Merkezi’mizin açılışını yapacağız. Bütün çabamız sizlere daha yaşanabilir bir Şişli armağan etmek.

Hepinize mutlu ve huzurlu bir ay diliyorum.